Sobota, 03 czerwca 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Kultura i sport


Ruszył projekt „Samoobrona Kobiet – Zaufaj Wojsku”

Ruszył projekt „Samoobrona Kobiet – Zaufaj Wojsku”01.06.2023
Projekt „Samoobrona Kobiet – Zaufaj Wojsku” to bezpłatne szkolenia z samoobrony dla dorosłych Polek, których głównymi organizatorami są: Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. czytaj całość »

Kilkuset zawodników walczyło o puchar Pomorza w cheerleadingu

Kilkuset zawodników walczyło o puchar Pomorza w cheerleadingu01.06.2023
W sobotę 20 maja w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi rozegrane zostały V Otwarte Mistrzostwa Pomorza Cheerleaders. Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem burmistrza Rumi i Polskiego Stowarzyszenia Cheerleaders. Turniej był kolejnym z cyklu grand prix Po... czytaj całość »

Rumscy uczniowie wygrali ogólnopolski konkurs na film krótkometrażowy

Rumscy uczniowie wygrali ogólnopolski konkurs na film krótkometrażowy01.06.2023
W VI Ogólnopolskim Konkursie Filmów Krótkometrażowych w Języku Hiszpańskim „Ele En Corto” uczniowie ósmej klasy Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Rumi zdobyli pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. Nagrodą jest tygodniowe stypendium w szkole języka znajdującej się w Salamance, gdzie mogą poj... czytaj całość »

Dzieci przez jeden dzień rządziły Rumią

Dzieci przez jeden dzień rządziły Rumią01.06.2023
O tym, co działoby się w mieście, gdyby to kilkulatki przejęły władzę, można się było przekonać podczas VII Dziecięcej Sesji Rady Miejskiej Rumi. Choć odbywające się z okazji Dnia Dziecka obrady prowadzili dorośli, to wyłącznie najmłodsi mogli prezentować swoje projekty uchwał i to oni mieli decyduj... czytaj całość »

Miłośnicy psów po raz drugi spotkali się na rumskim zlocie

Miłośnicy psów po raz drugi spotkali się na rumskim zlocie29.05.2023
Druga edycja „Psot na Błoniach”, czyli rumskiego zlotu psiarzy, przyciągnęła kilkuset miłośników zwierząt. Uczestnicy wydarzenia mogli nie tylko zakupić specjalistyczną karmę czy akcesoria, ale i skonsultować się ze specjalistami oraz wziąć udział w bezpłatnych prelekcjach i pokazach. czytaj całość »

Rumscy pływacy ekstremalni rywalizowali w Manchesterze

Rumscy pływacy ekstremalni rywalizowali w Manchesterze22.05.2023
Za nami Great Manchester Swim – zawody w pływaniu na wodach otwartych, które odbyły się 20 maja w Manchesterze. Wydarzenie zostało zorganizowane w centrum miasta, a do rywalizacji przystąpiło ponad 300 zawodników, którzy ściągali się na dystansach 500 metrów, 1 mili oraz 3 mil morskich. W dniu start... czytaj całość »

Przed nimi Unia Europejska nie ma tajemnic

Przed nimi Unia Europejska nie ma tajemnic19.05.2023
W jakim kraju wykonano to zdjęcie? Jak brzmi motto Unii Europejskiej? Ilu przewodniczących Parlamentu Europejskiego miała Polska? Między innymi z tymi pytaniami zmierzyli się uczestnicy organizowanego przez Urząd Miasta Rumi interaktywnego turnieju wiedzy o Unii Europejskiej. W kategorii klas IV-V n... czytaj całość »

Piłkarki z Rumi mistrzyniami województwa pomorskiego

Piłkarki z Rumi mistrzyniami województwa pomorskiego19.05.2023
Reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi zwyciężyły w wojewódzkim finale piłkarskich rozgrywek o Puchar Tymbarku. Uczennice rywalizowały w kategorii dziewczynek urodzonych po 1 stycznia 2013 roku, nie przegrywając ani jednego meczu. W czerwcu młode piłkarki pojadą do stolicy, by zawalczyć w ogó... czytaj całość »

„Podaruj książce drugie życie” – miejskie radne zachęcają do udziału w akcji

„Podaruj książce drugie życie” – miejskie radne zachęcają do udziału w akcji16.05.2023
Na półce zalegają ci książki i nie wiesz, co z nimi zrobić? Chcesz je wyrzucić, ale szkoda, bo są przecież w dobrym stanie. Może komuś jeszcze by posłużyły? Mamy na to sposób. Trwa rumska zbiórka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. czytaj całość »

Ponad 400 osób wspólnie biegało po rumskiej bieżni

Ponad 400 osób wspólnie biegało po rumskiej bieżni15.05.2023
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi zorganizował kolejną edycję wydarzenia „Rumia Biega”. Celem tej sportowej imprezy jest zachęcanie mieszkańców do aktywności fizycznej. czytaj całość »

Amnestia z okazji Tygodnia Bibliotek 2023

Amnestia z okazji Tygodnia Bibliotek 202309.05.2023
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz przypadającego 8 maja Dnia Bibliotekarza miejska biblioteka przygotowała prezent dla mieszkańców Rumi i ogłosiła amnestię. czytaj całość »

Rumia uczciła 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie

Rumia uczciła 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie09.05.2023
Największy konflikt zbrojny w historii ludzkości, jakim była II wojna światowa, dla Europy zakończył się 8 maja 1945 roku. Dokładnie 78 lat później w Rumi symbolicznie upamiętniono to wydarzenie, oddając hołd poległym obrońcom. czytaj całość »

Na Ukrainie są cenionymi artystami, w Polsce musieli zacząć od zera

Na Ukrainie są cenionymi artystami, w Polsce musieli zacząć od zera05.05.2023
Ludmiła Lavrova i Viktor Levchenko to ukraińscy malarze i wykładowcy, których połączyła miłość do siebie nawzajem oraz sztuki. Gdy w lutym zeszłego roku Kijów został okrążony przez rosyjskie wojska, para była zmuszona porzucić dotychczasowe życie i wyjechać. Po długiej i niebezpiecznej podróży przyb... czytaj całość »

Agnieszka Skawińska nadal dyrektorem MDK-u. „Musimy iść z duchem czasu”

Agnieszka Skawińska nadal dyrektorem MDK-u. „Musimy iść z duchem czasu”05.05.2023
Agnieszka Skawińska rozpoczyna trzecią kadencję na stanowisku dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Rumi. Jednostką kieruje od 2016 roku, w tym czasie pojawiły się między innymi takie nowe inicjatywy jak: „Uroczysty koncert na Dzień Kobiet i Mężczyzn”, „Wierszogadanie”, „Rumski Wokal”, „Lekcje z kultu... czytaj całość »

„Psoty na Błoniach” – zostań wystawcą na rumskim zlocie psiarzy

„Psoty na Błoniach” – zostań wystawcą na rumskim zlocie psiarzy05.05.2023
Produkujesz bądź dostarczasz karmę, obroże, smycze lub inne psie akcesoria? Zostań naszym wystawcą! czytaj całość »

Dwa tysiące przedszkolaków i uczniów wsiadło na rowery

Dwa tysiące przedszkolaków i uczniów wsiadło na rowery05.05.2023
Trwa dziewiąta edycja ogólnopolskiej kampanii „Rowerowy Maj”. W tegorocznej odsłonie projektu uczestniczy 41 samorządów – w tym Rumia, gdzie przez miesiąc około dwóch tysięcy przedszkolaków i wychowawców będzie dojeżdżać do swoich placówek ekologicznym środkiem transportu, takim jak rower, hulajnoga... czytaj całość »

Podsumowanie castingu do „Rumskiego Wokalu 2023”

Podsumowanie castingu do „Rumskiego Wokalu 2023”05.05.2023
Kolejna, siódma już, edycja „Rumskiego Wokalu” tradycyjnie rozpoczęła się od przesłuchań. Na odbywający się 27 kwietnia casting przyszli nie tylko mieszkańcy Rumi, ale także Redy, Wejherowa i powiatu puckiego, w tym obywatel Brazylii oraz rodowita Ukrainka. Każdy musiał zaśpiewać dwie piosenki a cap... czytaj całość »

Za nami majówka z zespołem Feel

Za nami majówka z zespołem Feel04.05.2023
Rumia zakończyła obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Główną atrakcją wydarzenia był koncert zespołu Feel. czytaj całość »

Rumia w latach dziewięćdziesiątych: wypożyczalnie kaset video

Rumia w latach dziewięćdziesiątych: wypożyczalnie kaset video04.05.2023
Współcześnie, chcąc obejrzeć konkretny serial czy film, korzystamy z dobrodziejstw technologicznych w postaci platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO Max, Disney+ czy Player. W latach dziewięćdziesiątych również można było obejrzeć „wideo na życzenie”, jednak za pośrednictwem… wypożyczalni ... czytaj całość »

Wydali książkę o przyszłości Rumi

Wydali książkę o przyszłości Rumi04.05.2023
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zaprojektowali kilka koncepcji nowoczesnej i przyjaznej mieszkańcom dzielnicy przemysłowo-logistycznej w północnej części Rumi. Dzięki współpracy z biznesem i samorządem najlepsze projekty zostały ujęte i wydane w specjalnej publikacji. Książkę o... czytaj całość »

Skrzypaczka z Rumi otrzymała zaproszenie do Bostonu

Skrzypaczka z Rumi otrzymała zaproszenie do Bostonu02.05.2023
Julka Majewska – nastoletnia skrzypaczka z Rumi, laureatka „Skrzydeł Kultury” – otrzymała stypendium od amerykańskiej wyższej szkoły muzycznej New England Conservatory of Music. Jeśli rodzina rumianki sfinansuje podróż do Stanów, weźmie ona udział w dwutygodniowym programie szkoleniowym przeznaczony... czytaj całość »

W Ekologu cenią nie tylko matematykę!

W Ekologu cenią nie tylko matematykę!26.04.2023
Podstawowa Ekologiczna Szkoła Społeczna w Rumi już od wielu lat organizuje wiele konkursów, nie tylko szkolnych i międzyszkolnych, ale także powiatowych. Ekolog w tym roku również zaprosił wszystkich uczniów powiatu wejherowskiego do konkursów: I Powiatowego Konkursu z Matematyki dla klas IV oraz I ... czytaj całość »

Funkcjonowanie miejskiej biblioteki w pierwszych dniach maja

Funkcjonowanie miejskiej biblioteki w pierwszych dniach maja26.04.2023
Informujemy, że 1 maja (poniedziałek), 2 maja (wtorek), 3 maja (środa) Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi będzie nieczynna. czytaj całość »

Za nami Grand Prix Polskiego Związku Triathlonu w Aquathlonie – Rumia 2023

Za nami Grand Prix Polskiego Związku Triathlonu w Aquathlonie – Rumia 2023 25.04.2023
Zawodowcy i amatorzy wzięli udział w 13. edycji Aquathlonu w Rumi, która odbyła się 1 kwietnia. Po raz kolejny rumskie zawody zostały zakwalifikowane do ogólnopolskiego cyklu Grand Prix w Aquathlonie, rywalizacji pod auspicjami Polskiego Związku Triathlonu, którego celem jest promowanie aquathlonu w... czytaj całość »

Kamil Kulik podwójnym mistrzem Polski w duathlonie

Kamil Kulik podwójnym mistrzem Polski w duathlonie25.04.2023
Kolejna, siódma już, edycja duathlonu w Rumi w formule mistrzostw Polski zakończyła się sukcesem. Zawodnicy, dzięki sprawdzonemu formatowi imprezy, mogli się ścigać na najwyższym poziomie, a kibice śledzić ich zmagania. Podczas rywalizacji wyłoniono zwycięzców w kategoriach młodzieżowych, elity spor... czytaj całość »

Zakochał się w szachach, gdy miał 6 lat. Teraz zwycięża w turniejach

Zakochał się w szachach, gdy miał 6 lat. Teraz zwycięża w turniejach24.04.2023
Borys Czerwonko, 7-letni uczeń Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi, rozpoczął swoją przygodę z szachami niewiele ponad rok temu, gdy podpatrzył tatę grającego online z wujkiem. Poprosił wówczas o własny zestaw szachowy, więc rodzice mu go zakupili. Niedługo później zaczął się uczyć ruchów, całymi dniami ... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń