Środa, 14 Kwiecień 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia

Kultura i sport


Władze miasta doceniły autorkę słynnego banera

Władze miasta doceniły autorkę słynnego banera13.04.2021
Martyna Stasiak, 9-letnia mieszkanka Rumi, w pierwszych dniach pandemii przygotowała transparent z napisem „Będzie dobrze”, który zawisł na płocie jej rodzinnego domu. Był to wyraz wsparcia dla pracowników służby zdrowia, a zwłaszcza dla jej mamy – wracającej po dyżurach pielęgniarki. Treść banera z... czytaj całość »

Transmisja meczu ATS Rumia z Karniszewicami

Transmisja meczu ATS Rumia z Karniszewicami08.04.2021
W najbliższy piątek 9.04.2021 o godz.18:00 na kanale YouTube Akademia Tenisa Stołowego Rumia odbędzie się transmisja meczu z Darz Bór Karnieszewice. Zapraszamy. czytaj całość »

MDK zaprasza na koncert pt. „Usta milczą, dusza śpiewa”

MDK zaprasza na koncert pt. „Usta milczą, dusza śpiewa”07.04.2021
MDK Rumia zaprasza na koncert na żywo, 10 kwietnia 2021, godz. 19:00, w Kościele św. Judy Tadeusza w Rumi, ul. Podgórna 1. Koncert będzie transmitowany na żywo online pod adresem: www.parafiarumiazagorze.pl/live. Wystąpią: Anna Fabrello (sopran) Anna Kinga Osior (sopran) Jacek Szymański (tenor) Dari... czytaj całość »

Wolontariusze zadbali o to, by w Wielkanoc nikt nie był sam

Wolontariusze zadbali o to, by w Wielkanoc nikt nie był sam06.04.2021
Za nami drugie z rzędu pandemiczne święta wielkanocne. Związane z koronawirusem obostrzenia ponownie zmusiły Polaków do ograniczenia kontaktów z bliskimi oraz przyjaciółmi, a w niektórych przypadkach nawet do samotności. Utrudnione było również niesienie pomocy osobom potrzebującym. Na szczęście w R... czytaj całość »

Organizacje pozarządowe nie zwalniają tempa

Organizacje pozarządowe nie zwalniają tempa06.04.2021
W obliczu pandemii koronawirusa ludzka aktywność w wielu sferach życia musiała ulec znaczącemu ograniczeniu. Problem ten nie ominął samorządów i organizacji pozarządowych, które mimo to starają się realizować wspólne zadania. Aby zachować ciągłość tych działań, władze Rumi zdecydowały się przekazać ... czytaj całość »

Najlepsi sportowcy i trenerzy Rumi wyłonieni

Najlepsi sportowcy i trenerzy Rumi wyłonieni02.04.2021
Od lat rumską tradycją jest Gala Sportu, połączona z rozstrzygnięciem Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Trenera Roku. W tym roku z powodu pandemii Gala się nie odbędzie, jednak osoby aktywnie działające na rzecz rumskiego środowiska sportowego zostaną nagrodzone. czytaj całość »

Ponad 200 sportowców rywalizowało w Rumi

Ponad 200 sportowców rywalizowało w Rumi02.04.2021
Uczniowski Klub Sportowy Tri-Team Rumia zorganizował 27 marca zawody z cyklu Grand Prix Polskiego Związku Triathlonu w Aquathlonie. W rywalizacji wzięło udział 230 zawodniczek i zawodników z 14 kategorii wiekowych – począwszy od 7-letnich dzieci, kończąc na grupie 50+. czytaj całość »

Wielkanoc zagościła w Rumi

Wielkanoc zagościła w Rumi31.03.2021
Z końcem marca w miejskiej przestrzeni pojawiły się wielkanocne dekoracje. Można je podziwiać, spacerując po obu parkach. Wszystko po to, by mimo niesprzyjających okoliczności wprowadzić mieszkańców w świąteczny nastrój. czytaj całość »

Kolejne rumskie małżeństwa świętowały złote gody

Kolejne rumskie małżeństwa świętowały złote gody26.03.2021
Spędzili ze sobą tyle lat, że zostali odznaczeni prezydenckimi medalami. Mowa o mieszkańcach Rumi, a dokładniej sześciu małżeństwach, które świętowały 50. rocznicę ślubu. Ceremonia odbyła się w Miejskim Domu Kultury. czytaj całość »

Zasadziła drzewa, by uczcić narodziny wnuków

Zasadziła drzewa, by uczcić narodziny wnuków23.03.2021
W parku Starowiejskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Miejskiego Domu Kultury w Rumi, stanęły dwie wiśnie piłkowane „Kanzan”. Nie są to jednak zwykłe drzewka. czytaj całość »

Zamiast topić marzannę, zasadzili kwiaty

Zamiast topić marzannę, zasadzili kwiaty22.03.2021
Jak przywitać wiosnę? Najlepiej w zgodzie z naturą. Z takiego założenia wychodzą władze Rumi, gdzie już po raz piąty pożegnano kalendarzową zimę, sadząc miododajne krzewy. Akcja zakończyła się sukcesem dzięki aktywnemu wsparciu małych mieszkańców miasta. czytaj całość »

Rumia świętowała Dzień Jedności Kaszubów

Rumia świętowała Dzień Jedności Kaszubów22.03.2021
Na 18-metrowym maszcie, który zlokalizowany jest na rondzie im. rotmistrza Witolda Pileckiego, z okazji Dnia Jedności Kaszubów (19 marca) zawisła flaga naszego regionu. Natomiast w mediach społecznościowych urzędu miasta przypomniano mieszkańcom słowa poety i dziennikarza Hieronima Derdowskiego: „Ni... czytaj całość »

„Wszyscy jesteśmy inni, wszyscy jesteśmy wyjątkowi”

„Wszyscy jesteśmy inni, wszyscy jesteśmy wyjątkowi”21.03.2021
Mieszkańcy oraz przedstawiciele miejskich jednostek zaangażowali się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Celem święta jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej oraz integracja z osobami, które cierpią z tego powodu. czytaj całość »

Tymczasowe zamknięcie miejskiej biblioteki

Tymczasowe zamknięcie miejskiej biblioteki15.03.2021
Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi informuje, że w związku z zaostrzeniem zasad bezpieczeństwa pandemicznego w województwie pomorskim – od 15 do 28 marca 2021 Stacja Kultura i filie miejskiej biblioteki będą zamknięte. Termin zwrotu książek zostanie przedłużony o czas zamknięcia. Opłaty w tym czasi... czytaj całość »

Zasłużony chodziarz powrócił na bieżnię

Zasłużony chodziarz powrócił na bieżnię15.03.2021
Grzegorz Grinholc, mieszkaniec Rumi będący na co dzień nauczycielem wychowania fizycznego oraz radnym powiatowym, odniósł kolejny sportowy sukces. Tym razem zdobył złoto podczas 30. Halowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters w Toruniu. czytaj całość »

Rumia przyciąga zagranicznych wolontariuszy

Rumia przyciąga zagranicznych wolontariuszy08.03.2021
W Stacji Kultura porozmawiasz nie tylko po polsku! Biblioteka w Rumi już od 4 lat gości w swoim zespole młodych ludzi z różnych zakątków Europy. Jest to możliwe dzięki programowi Wolontariatu Europejskiego. Po wolontariuszach z Francji, Hiszpanii i Włoch, przyszła kolej na Olgę z Ukrainy oraz Elniza... czytaj całość »

Projekt „Rumia oczami dzieci” nabiera tempa

Projekt „Rumia oczami dzieci” nabiera tempa05.03.2021
Trwa czwarta edycja kampanii edukacyjnej „Rumia oczami dzieci”. W tegorocznej odsłonie projektu uczestniczy rekordowa liczba placówek – łącznie 31 szkół i przedszkoli. Najmłodsi wykonali już pierwsze zadania grupowe, a w najbliższych tygodniach będą mogli się wykazać w konkursach indywidualnych. Uro... czytaj całość »

Rumia świętowała Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Rumia świętowała Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”01.03.2021
Dziś (1 marca) w całej Polsce realizowane są liczne uroczystości upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. Na ulicach Rumi, właśnie z tej okazji, nie tylko powiewały biało-czerwone flagi, ale i zorganizowano symboliczne obchody z udziałem przedstawicieli władz miasta, stowarzyszeń i or... czytaj całość »

Angielski dla młodzieży w Stacji Kultura – bezpłatnie i bez stresu!

Angielski dla młodzieży w Stacji Kultura – bezpłatnie i bez stresu!01.03.2021
Stacja Kultura zaprasza na English Speaking Class – spotkania z językiem angielskim dla młodzieży. W trakcie zajęć będzie można udoskonalić swoją znajomość angielskiego pod okiem wolontariusza Elniza Isajewa, który prowadził już takie lekcje przez kilka lat w Amerykańskim Centrum w Baku. Spotkania w... czytaj całość »

Rumscy sportowcy docenieni przez burmistrza

Rumscy sportowcy docenieni przez burmistrza22.02.2021
Sportowcy z Rumi, którzy w minionym roku osiągali sukcesy we współzawodnictwie, otrzymali nagrody burmistrza. Laureaci zostali docenieni nie tylko za osiągnięcia sportowe, ale i wzorowe zachowanie. Uroczystość odbyła się 22 lutego na antresoli Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. czytaj całość »

Kaszubajki/Kaszëbôjczi – darmowy audiobook po polsku i kaszubsku

Kaszubajki/Kaszëbôjczi – darmowy audiobook po polsku i kaszubsku12.02.2021
Stacja Kultura zaprasza dzieci i rodziny do dalszego odkrywania przygód bohaterów Kaszubajek. Audiobook w dwóch wersjach językowych to już kolejne spotkanie ze zbiorem fantastycznych opowieści, których bohaterami są kaszubskie stwory. Nagrania dostępne są bezpłatnie na stronie internetowej bibliotek... czytaj całość »

Skarb z Rumi – monety odnalezione w ruinach cysterskiego kościoła

Skarb z Rumi – monety odnalezione w ruinach cysterskiego kościoła08.02.2021
W połowie lat dziewięćdziesiątych w obrębie ruin cysterskiego kościoła przy ul. Kościelnej przeprowadzono kompleksowe badania archeologiczne, które ujawniły wiele nieznanych faktów z dziejów tej wiekowej świątyni. Prace archeologów przyniosły też sensacyjne odkrycie: pod zachowaną szczątkowo posadzk... czytaj całość »

Cmentarz wojenny w Łężycach

Cmentarz wojenny w Łężycach08.02.2021
W pobliżu granicy Rumi i Łężyc w otulinie leśnej znajduje się duży cmentarz wojenny. Spoczywają tam żołnierze Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego (I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte), którzy zginęli w naszym regionie w marcu 1945 roku. W walkach o Rumię poległo wówczas kilka tysięcy mun... czytaj całość »

Wystawa prac Jolanty i Mariusza Kitowskich w Stacji Kultura

Wystawa prac Jolanty i Mariusza Kitowskich w Stacji Kultura04.02.2021
Stacja Kultura zaprasza 4 lutego o godzinie 18:00 na wirtualne oprowadzanie po wystawie malarstwa „Ucho słonia i samotność wielbłąda” autorstwa Joli Kitowskiej i Mariusza Kitowskiego. Ekspozycja będzie dostępna od 4 lutego do 31 marca 2021 roku w godzinach otwarcia wypożyczalni. Wystawa będzie miała... czytaj całość »

Artystki zostały nagrodzone za wkład w miejską kulturę

Artystki zostały nagrodzone za wkład w miejską kulturę04.02.2021
Znamy laureatów nagrody burmistrza Rumi za całokształt dokonań w dziedzinie upowszechniania kultury w roku 2020. Komisja konkursowa doceniła trzy artystki: Katarzynę Szczepańską, Teresę Płotkowiak oraz Beatę Went. Uroczyste wręczenie nagród z udziałem przedstawicieli władz miasta odbyło się 4 lutego... czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń