Środa, 12 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Aktualności


Za nami drugie warsztaty z cyklu „Rewitalizacja w naszym mieście”

Za nami drugie warsztaty z cyklu „Rewitalizacja w naszym mieście”11.06.2024
W Klubie Integracji Społecznej „Zagórze” 5 czerwca odbyły się warsztaty programowo-projektowe z cyklu „Rewitalizacja w naszym mieście”. Były to drugie z organizowanych w ostatnim czasie spotkań partycypacyjnych poświęconych pracy nad aktualizacją „Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Miejskiej Rumi... czytaj całość »

Czystsze ulice i większa wiedza o ekologii – taki jest efekt kolejnej „Czystej Rumi”

Czystsze ulice i większa wiedza o ekologii – taki jest efekt kolejnej „Czystej Rumi”10.06.2024
Około pięciuset osób ubrało rękawiczki i chwyciło worki z charakterystycznym napisem, aby wspólnie posprzątać miejskie ulice, a później razem odpoczywać i świętować na ekologicznym festynie. Duża frekwencja udowadnia, że kolejna edycja „Czystej Rumi” była po prostu potrzebna. Ideą akcji niezmiennie ... czytaj całość »

Takie atrakcje przygotowała Rumia na osiemsetne urodziny

Takie atrakcje przygotowała Rumia na osiemsetne urodziny10.06.2024
Koncerty z udziałem gwiazd, różne pokazy i historyczny piknik – między inny w ten sposób władze Rumi chcą świętować wspólnie z mieszkańcami osiemsetne urodziny miejscowości. Główne obchody przypadają na drugą połowę czerwca. czytaj całość »

Obchody 800-lecia Rumi

Nawet wśród samych mieszkańców nie brakuje osób, którym wydaje się, że historia Rumi sięga zaledwie dwudziestego wieku. W rzeczywistości Rumia faktycznie otrzymała prawa miejskie w 1954 roku, ale pierwsza historyczna wzmianka o tej miejscowości sięga roku 1224. Z tej okazji lokalne władze przygotowa... czytaj całość »

Wywiad z Marcinem Kaczmarkiem – rumianinem i nowym starostą

Wywiad z Marcinem Kaczmarkiem – rumianinem i nowym starostą06.06.2024
Redakcja „Rumskich Nowin”: Wiele osób nie spodziewało się, że władza w powiecie wejherowskim się zmieni, a już na pewno, że starostą zostanie człowiek spoza dotychczasowej rady powiatowej, na dodatek mieszkaniec Rumi i tutejszy radny. Jak do tego doszło? czytaj całość »

Regulamin naboru food trucków do stref gastronomicznych w Rumi

Regulamin naboru food trucków do stref gastronomicznych w Rumi06.06.2024
Kliknij tutaj, aby pobrać regulamin wraz z kartą zgłoszenia (ostatnia strona). czytaj całość »

Plany na wakacje w MDK-u

Plany na wakacje w MDK-u06.06.2024
Marzyciele i Miejski Dom Kultury w Rumi przygotowali na zbliżające się wakacje półkolonie pn. „Nowe przygody Pana Kleksa”. czytaj całość »

Zestawienie miejskich inwestycji – czerwiec 2024

Zestawienie miejskich inwestycji – czerwiec 202406.06.2024
W maju postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z transportem, rekreacją czy mieszkalnictwem komunalnym. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

Wiceburmistrz Ariel Sinicki odpowiada na najczęstsze pytania mieszkańców – czerwiec 2024

Wiceburmistrz Ariel Sinicki odpowiada na najczęstsze pytania mieszkańców – czerwiec 202406.06.2024
Redakcja Rumskich Nowin: Chyba najczęściej powtarzające się w ostatnich tygodniach pytanie brzmi: co z rondem im. Jana Pawła II? Ariel Sinicki, wiceburmistrz do spraw inwestycji: Niestety zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, tak zwany ZRID, zostało cofnięte przez wojewodę do ponownego ro... czytaj całość »

Sportowa rodzina Grinholców

Sportowa rodzina Grinholców06.06.2024
Jeśli szukać w Rumi wyjątkowo sportowej rodziny, która swój czas solidarnie dzieli między domowe obowiązki a sportowe stadiony i hale, nie sposób nie wspomnieć o Grzegorzu, Iwonie, Wojtku i Krzysztofie Grinholcach. Ich konik to chód sportowy, a szybkim krokiem – niczym dawniej Robert Korzeniowski – ... czytaj całość »

Rumskie parki – jaka historia kryje się wśród starych drzew i alejek

Rumskie parki – jaka historia kryje się wśród starych drzew i alejek06.06.2024
Każdego dnia mieszkańcy przechadzają się parkiem Starowiejskim oraz parkiem przy ulicy Filtrowej. Są to zielone wizytówki Rumi, doceniane przez miłośników przyrody, rekreacji czy fotografii. Niewiele osób wie, że zanim pojawiły się w tych miejscach alejki, ławki i rabaty, były to tereny częściowo pr... czytaj całość »

Fragment ul. Piłsudskiego zostanie wyremontowany

Fragment ul. Piłsudskiego zostanie wyremontowany05.06.2024
W najbliższy poniedziałek (10 czerwca) w Rumi rozpocznie się remont fragmentu ulicy Piłsudskiego – na odcinku pomiędzy ulicami Dąbrowskiego i Wybickiego. Na czas modernizacji odcinek ten zostanie wyłączony z ruchu. Wykonawca planuje zakończyć prace w środę (12 czerwca). czytaj całość »

Przedłużenie godzin pracy w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego

Przedłużenie godzin pracy w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego05.06.2024
W związku z mijającym 6 czerwca terminem na złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz terminem pobrania zaświadczenia o prawie do głosowania, tego dnia (6 czerwca) wydłużone zostają godziny pracy stanowiska ewidencji ludności w Urzędzie Miasta Rumi. W c... czytaj całość »

Wyniki konkursu na hejnał skomponowany z okazji 800-lecia Rumi

Wyniki konkursu na hejnał skomponowany z okazji 800-lecia Rumi05.06.2024
Znamy wyniki konkursu, którego celem było stworzenie melodii upamiętniającej 800-lecie pierwszej wzmianki o Rumi. Zgłoszenia były przyjmowane do 30 kwietnia. Komisja konkursowa (skład: przewodniczący komisji Piotr Wittbrodt, zastępca przewodniczącego Krzysztof Brzozowski, członek Tomasz Winczewski, ... czytaj całość »

Rumianie na podium jednej z największych imprez pływackich w kraju

Rumianie na podium jednej z największych imprez pływackich w kraju05.06.2024
W sobotę 1 czerwca odbyła się inauguracja sezonu na wodach otwartych Aqua Speed Open Water Series Ślesin. Do rywalizacji w wodach jeziora Ślesińskiego stanęło ponad 360 pływaków, a dzięki tak dużej frekwencji zawody zostały okrzyknięte największą tegoroczną imprezą pływacką open water w Polsce. Na p... czytaj całość »

Młodzi radni postawili na ekologię

Młodzi radni postawili na ekologię05.06.2024
Energiczne uderzenie w dzwon i głośne ślubowanie – tak rozpoczęła się VIII Dziecięca Sesja Rady Miejskiej Rumi. Chwilę później dorośli samorządowcy mogli się przekonać, jakie pomysły na rozwój miasta mają kilkuletni mieszkańcy. Zdecydowana większość projektów dotyczyła ekologii. czytaj całość »

Weź udział w ankiecie pt. „Tożsamość mieszkańców a jakość życia w regionie metropolitalnym”

Weź udział w ankiecie pt. „Tożsamość mieszkańców a jakość życia w regionie metropolitalnym”04.06.2024
Studenci kierunku gospodarka przestrzenna i geozarzadzanie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu proszą o wypełnienie kilkuminutowej ankiety dotyczącej tożsamości mieszkańców oraz jakości życia w regionie metropolitalnym. czytaj całość »

Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane

Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane04.06.2024
Liczba prób wyłudzeń kredytów na cudze dane rośnie. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło więc do aplikacji mObywatel 2.0 usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik może zastrzec swój numer PESEL, cofnąć zastrzeżenie i ponownie je ustawić. Widzi też, jakie firmy i instytucje sprawdzały jego numer P... czytaj całość »

Mercedesy z całej Polski zjechały się do Rumi

Mercedesy z całej Polski zjechały się do Rumi04.06.2024
Rumia już po raz drugi stała się tymczasową stolicą dla polskich miłośników motoryzacji. Po ubiegłorocznym sukcesie III Festiwalu Pojazdów Nieznanych, Nieudanych i Zapomnianych park Starowiejski przyciągnął Mercedes Klub Wybrzeże. W niedzielę 2 czerwca za sprawą klubowiczów i tutejszego MDK-u zorgan... czytaj całość »

Jak Dzień Dziecka, to tylko na sportowo!

Jak Dzień Dziecka, to tylko na sportowo!03.06.2024
Najpierw konkurencje sportowe, później festiwal dmuchańców – tak Rumia po raz kolejny świętowała Dzień Dziecka. Odbywające się 2 czerwca na kompleksie boisk przy ul. Bukowej wydarzenie przyciągnęło setki rodzin chcących skorzystać z bezpłatnych atrakcji. Głównym organizatorem był tutejszy MOSiR. czytaj całość »

Ogrodnictwo, czyli tradycja odchodząca w marketowy cień

Ogrodnictwo, czyli tradycja odchodząca w marketowy cień03.06.2024
Jeszcze nie tak dawno temu w Rumi nie brakowało rolników, zwłaszcza ogrodników z dziada pradziada. Przy ulicach, którymi obecnie przejeżdżają tysiące samochodów, w PRL-u gęsto rosły pomidory, ogórki, chryzantemy czy róże. Niewielu rumian do dziś kontynuuje te rodzinne tradycje. Jednym z nich jest Pi... czytaj całość »

Rumia znów czeka na ekobohaterów. Już w sobotę wielkie sprzątanie!

Rumia znów czeka na ekobohaterów. Już w sobotę wielkie sprzątanie!03.06.2024
Tworzenie budek dla ptaków, szycie woreczków na warzywa, ekologiczne koło fortuny czy prezentacja pojazdów wywożących odpady – to tylko niektóre spośród bezpłatnych atrakcji, z których będzie można skorzystać podczas tegorocznej „Czystej Rumi”. Ekologiczny festyn tradycyjnie zostanie poprzedzony wsp... czytaj całość »

Ruszają remonty kolejnych ulic – Żeromskiego i Zbychowskiej

Ruszają remonty kolejnych ulic – Żeromskiego i Zbychowskiej31.05.2024
W najbliższy poniedziałek (3 czerwca) rozpoczną się remonty ul. Żeromskiego i Zbychowskiej. Wykonawca planuje zakończyć prace w ciągu kilku dni. Na czas modernizacji ulice będą tymczasowo wyłączone z ruchu, a mieszkańcy są proszeni o nieparkowanie i usunięcie swoich pojazdów ze wspomnianych ulic. czytaj całość »

Poznaj historię Rumi podczas spaceru

Poznaj historię Rumi podczas spaceru29.05.2024
Jedną z propozycji świętowania obchodów 800-lecia Rumi są spacery historyczne organizowane przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pierwsze wycieczki piesze z historią w tle odbyły się w maju, kolejne będą organizowane regularnie aż do późnej jesieni. czytaj całość »

Miłośnicy psów wzięli udział w kolejnym zlocie

Miłośnicy psów wzięli udział w kolejnym zlocie28.05.2024
Pokazy psiej sztafety, prelekcja dotycząca noseworku, praktyczne porady od weterynarza, tor przeszkód i stoiska z tematycznymi akcesoriami – między innymi takie atrakcje czekały na uczestników trzeciej edycji „Psot na Błoniach”. Odbywające się 26 maja wydarzenie było również okazją do wręczenia nagr... czytaj całość »

Gimnastyczki i tancerze rywalizowali w Rumi. Sędziowały byłe olimpijki

Gimnastyczki i tancerze rywalizowali w Rumi. Sędziowały byłe olimpijki 28.05.2024
Gdyński klub Sport-Master oraz Akademia Rozwoju Twórczego z Lęborka zorganizowali w hali rumskiego MOSiR-u ogólnopolskie zawody w gimnastyce artystycznej GYM-MASTER oraz zawody taneczne DANCE-MASTER. Odbywające się pod patronatem burmistrza Rumi wydarzenie przyciągnęło ponad 500 zawodników. czytaj całość »

Remont ul. Roszczynialskiego – będą tymczasowe zmiany w ruchu

Remont ul. Roszczynialskiego – będą tymczasowe zmiany w ruchu24.05.2024
W najbliższy poniedziałek (27 maja) od godziny 6:00 rozpocznie się zapowiadana przebudowa ulicy Roszczynialskiego. Wykonawca planuje zakończyć prace w ciągu trzech dni. Na czas modernizacji ulica zostanie tymczasowo wyłączona z ruchu. Mieszkańcy są proszeni o nieparkowanie i usunięcie pojazdów znajd... czytaj całość »

Włącz się w aktualizację Gminnego Programu Rewitalizacji – drugie warsztaty projektowe

Włącz się w aktualizację Gminnego Programu Rewitalizacji – drugie warsztaty projektowe24.05.2024
Włącz się w aktualizację Gminnego Programu Rewitalizacji – weź udział w drugich warsztatach programowo-projektowych z cyklu „Rewitalizacja w naszym mieście”! Rozpoczynamy drugi etap prac nad aktualizacją „Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Miejskiej Rumia na lata 2017-2030”, skupiający się na wyz... czytaj całość »

Ekomelodie, czyli zabawą i śpiewem o tym, co ważne i zielone

Ekomelodie, czyli zabawą i śpiewem o tym, co ważne i zielone23.05.2024
Nic tak nie edukuje, jak dobra zabawa – w maju przyszła pora na kolejny element miejskiego programu edukacji ekologicznej. Najmłodsi mieszkańcy na scenie MDK-u w Galerii Rumia poznali mieszkańców zielonych terenów, czyli Dżdżownicę Dziunię, Chrząszcza Groszka i Świerszcza Miętka, którzy byli głównym... czytaj całość »

Udowodnili, że o Unii Europejskiej wiedzą prawie wszystko

Udowodnili, że o Unii Europejskiej wiedzą prawie wszystko22.05.2024
Kto pełni funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego? Po którym kraju Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej? Kto skomponował Odę do radości? Z takimi pytaniami oraz wieloma innymi zadaniami zmierzyli się uczestnicy czwartej edycji turnieju wiedzy o Unii Europejskiej, organizowanego p... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń