Poniedziałek, 26 lutego 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Aktualności


Nie żyje Elżbieta Rogala-Kończak, burmistrz Rumi w latach 2002-2014

Nie żyje Elżbieta Rogala-Kończak, burmistrz Rumi w latach 2002-201423.02.2024
W wieku 71 lat zmarła Elżbieta Rogala-Kończak – burmistrz Rumi w latach 2002-2014. czytaj całość »

„Oleńka” skończyła 102 lata

„Oleńka” skończyła 102 lata22.02.2024
Aleksandra Sychowska (z domu Dąbrowska), czyli „Oleńka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego mieszkająca od kilkudziesięciu lat w Rumi, obchodziła swoje 102. urodziny. Solenizantkę odwiedził przy tej okazji wiceburmistrz Rumi Ariel Sinicki, przekazując kwiaty i upominki od miasta. czytaj całość »

Pracodawcy Pomorza pomogą przygotować kadry dla farm wiatrowych

Pracodawcy Pomorza pomogą przygotować kadry dla farm wiatrowych21.02.2024
Największa w województwie organizacja pracodawców oficjalnie wspiera ideę Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi. Zawarto list intencyjny między miastem Rumia, spółką Rumia Invest Park i Pracodawcami Pomorza, który sformalizował wspólną pracę nad kształceniem przyszły... czytaj całość »

Konkurs plastyczny „20-lecie Polski w Unii Europejskiej”

Konkurs plastyczny „20-lecie Polski w Unii Europejskiej”19.02.2024
Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” Biuro Miejscowe w Gdańsku ogłosiło konkurs plastyczny pt. „20-lecie Polski w Unii Europejskiej”! czytaj całość »

Kończą podstawówkę i nie wiedzą, co dalej? Rumia zaprasza młodzież do branży morskiej energetyki wiatrowej

Kończą podstawówkę i nie wiedzą, co dalej? Rumia zaprasza młodzież do branży morskiej energetyki wiatrowej19.02.2024
Około 900 uczniów bierze udział w programie edukacyjnym „Energia wiatru – energia wolności” organizowanym przez Urząd Miasta w Rumi. Od 19 lutego przez dwa tygodnie w tutejszych podstawówkach oraz wybranych szkołach ponadpodstawowych powiatu wejherowskiego, słupskiego i lęborskiego są prowadzone war... czytaj całość »

Weź udział w bezpłatnym kursie pierwszej pomocy przedmedycznej

Weź udział w bezpłatnym kursie pierwszej pomocy przedmedycznej19.02.2024
Urząd Miasta Rumi razem ze spółką Szpitale Pomorskie zachęca do udziału w bezpłatnym kursie pierwszej pomocy przedmedycznej. czytaj całość »

Protestujący rolnicy przejadą przez Rumię

Protestujący rolnicy przejadą przez Rumię19.02.2024
Ostrzegamy o utrudnieniach w ruchu drogowym, które mogą wystąpić we wtorek 20 lutego w związku z akcją protestacyjną rolników. czytaj całość »

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do uproszczonej oferty na realizację zadania publicznego pt. „Mistrzostwa Świata Federacji IWSA w lodowym pływaniu w Tallinnie”

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do uproszczonej oferty na realizację zadania publicznego pt. „Mistrzostwa Świata Federacji IWSA w lodowym pływaniu w Tallinnie”19.02.2024
19 lutego 2024 r. do Urzędu Miasta Rumi wpłynęła w trybie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie uproszczona oferta realizacji zadania publicznego pt. „Mistrzostwa Świata Federacji IWSA w lodowym pływaniu w Tallinnie” złożona przez Stowarzysze... czytaj całość »

„Dajemy ludziom nowy początek”. Tu bezdomni mogą się wykąpać, przebrać i ogrzać

„Dajemy ludziom nowy początek”. Tu bezdomni mogą się wykąpać, przebrać i ogrzać13.02.2024
Czysta bielizna, maszynka do golenia i dostęp do prysznica – czasem tylko tyle potrzeba, by pomóc człowiekowi odzyskać godność. Boża Przystań to działająca w Rumi od 2020 roku łaźnia dla potrzebujących, która otrzymuje wsparcie finansowe między innymi od miasta. Tej zimy fundacja po raz pierwszy uru... czytaj całość »

Triathloniści najlepsi podczas Rumskiej Gali Sportu

Triathloniści najlepsi podczas Rumskiej Gali Sportu12.02.2024
Trenerem roku – Mykola Maistruk, sportowcem roku – Kamil Kulik. Triathlonowa ekipa UKS Tri-Team zgarnęła przysłowiową pełną pulę podczas tegorocznej Rumskiej Gali Sportu, sięgając po dwie najważniejsze nagrody. Poznaliśmy też laureatów wyróżnień dla najlepszych drużyn, zawodników i zawodniczek ze sz... czytaj całość »

Rumia ponownie „Liderem powiatu wejherowskiego”

Rumia ponownie „Liderem powiatu wejherowskiego”07.02.2024
Jak radzi sobie Rumia w sferze gospodarczej i społecznej? Zdaniem ekspertów najlepiej spośród wszystkich gmin powiatu wejherowskiego. Tak wynika z rankingu, który został przygotowany przez Urząd Statystyczny w Gdańsku oraz Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. czytaj całość »

Zestawienie miejskich inwestycji – styczeń 2024

Zestawienie miejskich inwestycji – styczeń 202406.02.2024
W styczniu postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z rekreacją, transportem, mieszkalnictwem komunalnym czy biznesem. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

Program „Powstrzymajmy bezdomność zwierząt – sterylizacje i kastracje psów oraz kotów” (edycja 2024)

Program „Powstrzymajmy bezdomność zwierząt – sterylizacje i kastracje psów oraz kotów” (edycja 2024)06.02.2024
Informujemy, że 12 lutego 2024 roku rozpoczynamy nabór wniosków w ramach kolejnej, ósmej już edycji programu sterylizacji i kastracji psów i kotów należących do mieszkańców Rumi pn. „Powstrzymajmy bezdomność zwierząt – sterylizacje i kastracje psów oraz kotów”, który będzie finansowany z budżetu mia... czytaj całość »

Zagłosuj na Górę Markowca. Rumia walczy o tytuł „Inwestycji z perspektywą”

Zagłosuj na Górę Markowca. Rumia walczy o tytuł „Inwestycji z perspektywą”06.02.2024
Do poniedziałku 19 lutego można elektronicznie oddawać głosy na rumską rewitalizację Góry Markowca. Projekt – dzięki któremu powstała m.in. wieża i platformy widokowe, miejsca rekreacji, amfiteatr czy plenerowe ścieżki – znalazł się wśród nominacji do „Inwestycji z perspektywą 2024”. To konkurs Serw... czytaj całość »

Rumscy strażacy ratują życie na wysokościach i głęboko pod ziemią. Są jedyni w województwie

Rumscy strażacy ratują życie na wysokościach i głęboko pod ziemią. Są jedyni w województwie05.02.2024
Niewiele ponad pół roku temu w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rumi zaczęła funkcjonować specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego. Strażacy przez niespełna dwa lata szkolili się i gromadzili specjalistyczny sprzęt pozwalający dotrzeć wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ich pomoc – bez w... czytaj całość »

Podziel się z urzędem swoją opinią o obszarze rewitalizacji

Podziel się z urzędem swoją opinią o obszarze rewitalizacji05.02.2024
Urząd Miasta Rumi przystąpił do aktualizacji „Gminnego Programu Rewitalizacji” stanowiącego podstawę realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych, ale również ubiegania się o dofinansowanie ze środków krajowych i zagranicznych na ten cel. czytaj całość »

Sanki, narty i święto dzieci – zima w dawnej Rumi

Sanki, narty i święto dzieci – zima w dawnej Rumi02.02.2024
Choć we współczesnej Rumi wciąż istnieją miejsca tętniące atmosferą dawnych zim, to jest ich znacznie mniej niż dawniej. Kilka „ostańców” w postaci niewysokich górek, z których szaleńczo zjeżdżają dzieci (ku grozie rodziców), nie może równać się z zimowymi zabawami sprzed kilkunastu czy kilkudzies... czytaj całość »

Przy okazji zakupów, wstąpisz do… teatru

Przy okazji zakupów, wstąpisz do… teatru01.02.2024
Dzięki współpracy Miejskiego Domu Kultury w Rumi z Galerią Rumia na poziomie +1 centrum handlowego zagości działający przy miejskiej jednostce Pomorski Teatr Nobilis. W jednym z boksów, po wykonaniu remontu, będzie się mieścić siedziba 8-osobowego zespołu artystycznego. Będzie to również miejsce otw... czytaj całość »

Miasto sportu: Akademia Piłki Siatkowej Rumia

Miasto sportu: Akademia Piłki Siatkowej Rumia31.01.2024
Przedstawiamy stowarzyszenia i kluby, które współtworzą sport w Rumi – występują w seniorskich i młodzieżowych rozgrywkach, prowadzą treningi dla najmłodszych i rozwijają poszczególne dyscypliny. To te organizacje kreują sportową ofertę miasta i angażują mieszkańców w aktywny styl życia. czytaj całość »

Ponad 46 litrów krwi dla potrzebujących

Ponad 46 litrów krwi dla potrzebujących30.01.2024
W dzień Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (28 stycznia) rumianie podzielili się tym, co bezcenne – krwią, która pomoże chorym i walczącym o życie. Do magazynu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, dzięki zorganizowanej przez miasto zbiórce, pojechało 46,8 litra te... czytaj całość »

Rumia przekazała na WOŚP milion złotych

Rumia przekazała na WOŚP milion złotych29.01.2024
Już po raz czternasty w Rumi odbył się miejski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ponad czterdziestu wolontariuszy 28 stycznia kwestowało na ulicach i w centrach handlowych, a odbywający się w hali MOSiR-u finał przyciągnął tłumy mieszkańców pragnących wesprzeć szczytny cel. Tylko tym raze... czytaj całość »

Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa dla mężczyzn urodzonych w 2005 roku i wskazanych grup mieszkańców

Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa dla mężczyzn urodzonych w 2005 roku i wskazanych grup mieszkańców23.01.2024
Od 19 lutego do 19 kwietnia 2024 roku będzie funkcjonować Powiatowa Komisja Lekarska w Wejherowie działająca na potrzeby kwalifikacji wojskowej. Wskazane osoby zamieszkujące na terenie Rumi są zobowiązane do stawienia się przed komisją. czytaj całość »

Koduj z Gigantami po raz czternasty

Koduj z Gigantami po raz czternasty22.01.2024
Giganci Programowania, czyli największa w Polsce szkoła programowania dla dzieci i młodzieży, ma przyjemność ogłosić start zapisów na 14. edycję darmowych warsztatów z programowania - Koduj z Gigantami. Od 3 stycznia każdy może zapisać swoje dziecko do najnowszej odsłony wydarzenia, której tematem p... czytaj całość »

„Nie nowotworom u dzieci” – fundacja zaprasza na bezpłatne badania USG dla dzieci

„Nie nowotworom u dzieci” – fundacja zaprasza na bezpłatne badania USG dla dzieci22.01.2024
Fundacja Ronalda McDonalda, Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski (lokalni pływacy ekstremalni) zapraszają na bezpłatne profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, zamieszkałe w województwie pomorskim. Badania odbędą się 27 i 28 stycznia przy Marinie Gdynia, na terenie zawodów ... czytaj całość »

Dodatek osłonowy dla mniej zamożnych gospodarstw domowych

Dodatek osłonowy dla mniej zamożnych gospodarstw domowych22.01.2024
Dodatek osłonowy ma na celu zniwelować koszty energii, gazu i żywności, dla mniej zamożnych gospodarstw domowych. Zgodnie z przepisami przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie... czytaj całość »

Rumia gotowa na 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Rumia gotowa na 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy19.01.2024
W niedzielę 28 stycznia w Rumię wyruszy 49 wolontariuszy z puszkami. Ponadto w hali MOSiR-u będą się odbywać licytacje, a pomiędzy nimi występy artystyczne i pokazy. Szefową miejskiego sztabu, jak co roku, jest Jolanta Król – dyrektor MOSiR-u. czytaj całość »

Pora zgłaszać kandydatów do „Wiatru od Morza”

Pora zgłaszać kandydatów do „Wiatru od Morza”19.01.2024
To już siódmy raz, kiedy Samorząd Województwa Pomorskiego wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną organizują jeden z ważniejszych literackich konkursów w kraju. Do 31 marca trwa zgłaszanie kandydatów do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”. czytaj całość »

Tak pracowali rumscy radni w 2023 roku

Tak pracowali rumscy radni w 2023 roku17.01.2024
Czy radni z Rumi mogą zaliczyć 2023 rok do pracowitych? Zaglądamy do statystyk i wyciągamy najciekawsze wnioski dotyczące samorządowej aktywności 21 członków Rady Miejskiej, którzy na co dzień reprezentują interesy mieszkańców. Za nimi kilkanaście sesji, dziesiątki tematycznych komisji oraz podjętyc... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń