Czwartek, 05 października 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Dla mediów


WYDZIAŁ PROMOCJI I ZIELENI MIEJSKIEJ:

  • 58 679-65-01
  • 58 679-65-71

KONTAKT DLA MEDIÓW (rzecznicy prasowi):

  • 530 613 446 – Anna Borys (a.borys@um.rumia.pl; promocja@um.rumia.pl)
  • 518 563 570 – Piotr Szymański (p.szymanski@um.rumia.pl)

Pierwsze głosy trafiły do urn

Pierwsze głosy trafiły do urn11.09.2023
Trwa walka o głosy w Budżecie Obywatelskim Rumia 2024. Elektroniczna platforma umożliwiająca mieszkańcom wskazanie najlepszych projektów została uruchomiona w poniedziałek 11 września sekundę po północy. Natomiast pierwsze głosy w papierowej formie rumianie wrzucili do urny podczas spotkania, które ... czytaj całość »

Będzie pierwszy publiczny żłobek w Rumi

Będzie pierwszy publiczny żłobek w Rumi04.09.2023
Na gminnym terenie, w rejonie ul. Sędzickiego, zbudowany zostanie pierwszy publiczny żłobek w Rumi. Budynek ma powstać do września 2025 roku, placówka będzie mogła przyjąć 116 dzieci. Realizacja tej niespełna 5-milionowej inwestycji stała się możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania z programu Maluc... czytaj całość »

Nowa jakość w Jedynce. Przy szkole pojawiła się hala sportowa

Nowa jakość w Jedynce. Przy szkole pojawiła się hala sportowa04.09.2023
Jednym z elementów uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego w Rumi było otwarcie nowej hali sportowej. Dzięki zrealizowanej przez prywatnego partnera inwestycji wszystkie zajęcia wychowania fizycznego będą się odbywać w profesjonalnych warunkach. czytaj całość »

Biblioteka Kaszubska została otwarta

Biblioteka Kaszubska została otwarta28.08.2023
Biblioteka Kaszubska, nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi, została oficjalnie otwarta w poniedziałek 28 sierpnia. To druga po Stacji Kultura nowoczesna książnica zlokalizowana na terenie miasta. Na jej budowę rumska jednostka pozyskała półtoramilionowe dofinansowan... czytaj całość »

Sprawdzili, czy naprawdę można uciec z Alcatraz w samych kąpielówkach

Sprawdzili, czy naprawdę można uciec z Alcatraz w samych kąpielówkach25.08.2023
Lokalni pływacy ekstremalni – Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski – z sukcesem pokonali wpław trasę z Alcatraz do San Francisco. W ten sposób chcieli raz jeszcze nagłośnić charytatywną zbiórkę. czytaj całość »

Rozpoczęły się testy wewnętrzne rowerów Mevo

Rozpoczęły się testy wewnętrzne rowerów Mevo22.08.2023
Wewnętrzne testy systemu Mevo ruszyły 16 sierpnia. Podczas rozruchu weryfikacji zostanie poddane działanie aplikacji mobilnej, systemu IT oraz Centrum Obsługi Użytkowników. Sprawdzana będzie także wygoda i komfort jazdy. Sto rowerów ze wspomaganiem elektrycznym i 1050 rowerów klasycznych poddawanych... czytaj całość »

Rumianin z kolejnym rekordem – przepłynął kajakiem Wisłę w niespełna 155 godzin

Rumianin z kolejnym rekordem – przepłynął kajakiem Wisłę w niespełna 155 godzin21.08.2023
Jacek Pałubicki, mieszkający w Rumi podróżnik, ustanowił nowy nieoficjalny rekord Polski w najszybszym przepłynięciu szlaku żeglugowego Wisły kajakiem jednoosobowym. Liczącą niespełna 942 kilometry trasę udało mu się pokonać w 154 godziny i 45 minut, dotychczasowy rekord wynosił 159 godzin. Sportowy... czytaj całość »

Popłyną przez Kanał Catalina, by zebrać środki na badania USG dzieci 
z Pomorza

Popłyną przez Kanał Catalina, by zebrać środki na badania USG dzieci 
z Pomorza09.08.2023
Zmierzą się z silnymi prądami, zmieniającą się temperaturą wody i obecnością rekinów. Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski – sportowcy ekstremalni, pływacy zimowi i ambasadorzy Fundacji Ronalda McDonalda – już 13 sierpnia rozpoczną podwójną próbę przepłynięcia 34-kilometrowego Kanału Catalina międz... czytaj całość »

Zestawienie miejskich inwestycji – lipiec 2023

Zestawienie miejskich inwestycji – lipiec 202307.08.2023
W ostatnich tygodniach postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z transportem, sportem, pomocą społeczną i kulturą. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

Nowy urząd coraz bliżej, firmy składają oferty

Nowy urząd coraz bliżej, firmy składają oferty21.07.2023
Sześć przedsiębiorstw, które od początku są zainteresowane zagospodarowaniem centrum Rumi i zbudowaniem nowego urzędu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), zostało zaproszonych do składania ofert. Jeśli wykonawca inwestycji zostanie wybrany w planowanym terminie, budowa ma szansę ruszyć ... czytaj całość »

Przy Czwórce i Szóstce powstaną hale sportowe

Przy Czwórce i Szóstce powstaną hale sportowe20.07.2023
Rumia wybuduje dwie hale sportowe o łącznej wartości niespełna 10 milionów złotych. Nowoczesne obiekty pojawią się przy Szkole Podstawowej numer 4 oraz Szkole Podstawowej numer 6. Realizacja obu inwestycji stała się możliwa dzięki zdobytemu dofinansowaniu. Samorządowcy zapowiadają, że to nie koniec ... czytaj całość »

Zestawienie miejskich inwestycji – czerwiec 2023

Zestawienie miejskich inwestycji – czerwiec 202306.07.2023
W ostatnich tygodniach postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z transportem, rekreacją, sportem, pomocą społeczną i kulturą. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

Za nami wakacyjna zbiórka krwi, udało się zebrać niemal 30 litrów

Za nami wakacyjna zbiórka krwi, udało się zebrać niemal 30 litrów04.07.2023
Urząd Miasta Rumi zorganizował drugą spośród zaplanowanych na ten rok zbiórek krwi. Tym razem udało się zebrać 27 litrów życiodajnego płynu, który zasili zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. czytaj całość »

Jako pierwsi Polacy przepłynęli największe jezioro w Anglii

Jako pierwsi Polacy przepłynęli największe jezioro w Anglii04.07.2023
Piotr Biankowski i Aleksandra Kabelis 1 lipca jako pierwsi Polacy z sukcesem przepłynęli wpław Windermere – największe jezioro w Anglii. czytaj całość »

„Jesteśmy bardzo efektywni w pracy”. Rumia na czele ogólnopolskiego rankingu

„Jesteśmy bardzo efektywni w pracy”. Rumia na czele ogólnopolskiego rankingu30.06.2023
W czerwcowym wydaniu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” ukazał się ranking dotyczący wydatków bieżących na administrację. W budzącym emocje zestawieniu, przygotowanym przez zespół profesora nauk ekonomicznych Pawła Swianiewicza, Rumia zajęła 4. miejsce w kategorii miasteczek powyżej 15 tysię... czytaj całość »

Rumia stawia na cyberbezpieczeństwo i nowe technologie

Rumia stawia na cyberbezpieczeństwo i nowe technologie28.06.2023
Rumia podpisała list intencyjny ze spółką Quantum Cybersecurity Group w sprawie podjęcia współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Kooperacja z tym nieszablonowym przedsiębiorstwem ma nie tylko lepiej zabezpieczyć samorząd przed cyberatakami, ale także pomóc we wdrożeniu nowoczesnych technologii w ... czytaj całość »

Burmistrz Michał Pasieczny ponownie uzyskał absolutorium. Rada miejska zadowolona z raportu

Burmistrz Michał Pasieczny ponownie uzyskał absolutorium. Rada miejska zadowolona z raportu22.06.2023
Rada Miejska Rumi udzieliła burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu absolutorium – 13 radnych było za, 2 zagłosowało przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Zanim członkowie rady zatwierdzili wykonanie gminnego budżetu i pozytywnie ocenili działalność burmistrza, przedstawiono im wyniki raportu o stanie mi... czytaj całość »

Studenci pokazali, jak można zagospodarować Plac Kaszubski

Studenci pokazali, jak można zagospodarować Plac Kaszubski 14.06.2023
Urząd Miasta Rumi po raz kolejny nawiązał współpracę z Politechniką Gdańską. Tym razem zadaniem studentów było przygotowanie projektów związanych z zagospodarowaniem Placu Kaszubskiego i okolic. W konkursie wzięło udział dziewięć grup, a autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody finansowe. Najcieka... czytaj całość »

Rumia zachęca mieszkańców do podpisywania umowy śmieciowej

Rumia zachęca mieszkańców do podpisywania umowy śmieciowej13.06.2023
Rumia, jako pierwsze miasto w Polsce, zachęca mieszkańców do podpisywania umowy śmieciowej. Wbrew powszechnym skojarzeniom dokument nie dotyczy pracy zarobkowej, a stanowi deklarację prawidłowego segregowania odpadów i zobowiązanie do dbałości o środowisko naturalne. W ten nietypowy sposób samorząd ... czytaj całość »

Zestawienie miejskich inwestycji – maj 2023

Zestawienie miejskich inwestycji – maj 202305.06.2023
W ostatnich tygodniach postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z transportem, rekreacją, kulturą, sportem i pomocą społeczną. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

Ekologiczne murale zamiast wulgarnych napisów i obrazków

Ekologiczne murale zamiast wulgarnych napisów i obrazków23.05.2023
Na elewacjach kolejnych dziesięciu stacji transformatorowych pojawiły się ekologiczne murale. Celem tego realizowanego przez Urząd Miasta Rumi, za zgodą spółki Energa Operator, przedsięwzięcia jest nie tylko poprawa estetyki przestrzeni publicznej, ale i propagowanie szeroko pojętej segregacji odpad... czytaj całość »

Ogródek edukacyjny przy ul. Katowickiej oficjalnie otwarty

Ogródek edukacyjny przy ul. Katowickiej oficjalnie otwarty22.05.2023
Była przerażająca ruina, jest ekologiczna kraina – tak przedstawiciele Urzędu Miasta Rumi podsumowują zmiany, jakie zaszły na terenie przy ul. Katowickiej. Przez wiele lat była to prywatna działka, na której stał niszczejący pustostan przyciągający osoby bezdomne i uzależnione od alkoholu czy narkot... czytaj całość »

Rusza ostatni etap prac na węźle Centrum. Będą utrudnienia

Rusza ostatni etap prac na węźle Centrum. Będą utrudnienia19.05.2023
W czerwcu ma się zakończyć modernizacja układu drogowego w rejonie rumskiego dworca. Zanim to nastąpi, wykonawca będzie zmuszony wprowadzić na terenie inwestycji tymczasowe ograniczenia w przemieszczaniu się pojazdów i pasażerów komunikacji miejskiej. Zmiana organizacji ruchu jest związana z układan... czytaj całość »

Piłkarki z Rumi mistrzyniami województwa pomorskiego

Piłkarki z Rumi mistrzyniami województwa pomorskiego19.05.2023
Reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi zwyciężyły w wojewódzkim finale piłkarskich rozgrywek o Puchar Tymbarku. Uczennice rywalizowały w kategorii dziewczynek urodzonych po 1 stycznia 2013 roku, nie przegrywając ani jednego meczu. W czerwcu młode piłkarki pojadą do stolicy, by zawalczyć w ogó... czytaj całość »

Tysiące młodych pstrągów wpłynęło do Zagórskiej Strugi

Tysiące młodych pstrągów wpłynęło do Zagórskiej Strugi09.05.2023
Ponad 14 tysięcy pstrągów potokowych wpłynęło do Zagórskiej Strugi. Jest to efekt kolejnej akcji zarybiania rzeki, realizowanej co roku przez Urząd Miasta Rumi oraz tutejsze koło Polskiego Związku Wędkarskiego. czytaj całość »

Mieszkańcy przekonali się do inteligentnych śmietników

Mieszkańcy przekonali się do inteligentnych śmietników08.05.2023
Od grudnia zeszłego roku Rumia jest częściowo objęta Systemem Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). Pilotażowe rozwiązanie, którego celem jest zwiększenie poziomu recyklingu odpadów komunalnych, testują mieszkańcy fragmentów ulic Poznańskiej, Szczecińskiej i Dąbrowskiego. W sąsiedztwie zabudowy w... czytaj całość »

Dwa tysiące przedszkolaków i uczniów wsiadło na rowery

Dwa tysiące przedszkolaków i uczniów wsiadło na rowery05.05.2023
Trwa dziewiąta edycja ogólnopolskiej kampanii „Rowerowy Maj”. W tegorocznej odsłonie projektu uczestniczy 41 samorządów – w tym Rumia, gdzie przez miesiąc około dwóch tysięcy przedszkolaków i wychowawców będzie dojeżdżać do swoich placówek ekologicznym środkiem transportu, takim jak rower, hulajnoga... czytaj całość »

Komunikat dotyczący testów systemu Mevo 2.0

Komunikat dotyczący testów systemu Mevo 2.005.05.2023
Jak informują przedstawiciele Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, zgodnie z planem w kwietniu rozpoczął się test wewnętrzny systemu Mevo 2.0. Poniżej treść komunikatu w tej sprawie. czytaj całość »

Podsumowanie castingu do „Rumskiego Wokalu 2023”

Podsumowanie castingu do „Rumskiego Wokalu 2023”05.05.2023
Kolejna, siódma już, edycja „Rumskiego Wokalu” tradycyjnie rozpoczęła się od przesłuchań. Na odbywający się 27 kwietnia casting przyszli nie tylko mieszkańcy Rumi, ale także Redy, Wejherowa i powiatu puckiego, w tym obywatel Brazylii oraz rodowita Ukrainka. Każdy musiał zaśpiewać dwie piosenki a cap... czytaj całość »

Mieszkańcy wymienili tony odpadów na setki roślin

Mieszkańcy wymienili tony odpadów na setki roślin25.04.2023
Tony makulatury oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego otrzymają drugie życie – to efekt miejskiej akcji ekologicznej „Sadzonka za odpady”, która została zorganizowana przez rumskich urzędników. Mieszkańcy Rumi nie tylko pozbyli się zalegających w domach śmieci, ale i otrzymali w zami... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń