Piątek, 27 maja 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Dla mediów


WYDZIAŁ PROMOCJI I ZIELENI MIEJSKIEJ:

  • 58 679-65-01
  • 58 679-65-71

KONTAKT DLA MEDIÓW (rzecznicy prasowi):

  • 530 613 446 – Anna Borys (a.borys@um.rumia.pl; promocja@um.rumia.pl)
  • 518 563 570 – Piotr Szymański (p.szymanski@um.rumia.pl)

Dzień Dziecka warto spędzić w Rumi 

Dzień Dziecka warto spędzić w Rumi 26.05.2022
W niedzielę 5 czerwca zapraszamy mieszkańców Rumi na boisko wielofunkcyjne przy ul. Bukowej, gdzie w godzinach 10:00-14:00 odbędzie się Miejski Dzień Dziecka – Festiwal Dmuchańców. czytaj całość »

Chór św. Cecylii zaprasza na Koncert Polskiej Muzyki Filmowej

Chór św. Cecylii zaprasza na Koncert Polskiej Muzyki Filmowej 24.05.2022
Ponad 100 osób na jednej scenie podczas Koncertu Polskiej Muzyki Filmowej na zakończenie sezonu artystycznego z plejadą Gwiazd w Rumi. czytaj całość »

Rumska biblioteka zdobyła 65 tysięcy złotych na realizację projektów promujących lokalną historię

Rumska biblioteka zdobyła 65 tysięcy złotych na realizację projektów promujących lokalną historię24.05.2022
Dzięki grantom pozyskanym z programu „Patriotyzm Jutra” biblioteka zrealizuje dwa interdyscyplinarne projekty: "Skrzydła nad polskim Wybrzeżem – dzieje lotniska w Rumi Zagórzu" oraz "Historia ukryta w ruinach – cysterskie dziedzictwo Rumi, Pomorza i Polski". Realizacja rozpocznie się wczesną jesieni... czytaj całość »

Przygody Witki zafascynowały małych i dużych

Przygody Witki zafascynowały małych i dużych20.05.2022
Zorganizowana przez Miejski Dom Kultury w Rumi premiera spektaklu pt. „O Witce, co chciała być stolemką” zgromadziła w Strefie Dla Was (dawny Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo”) małych i dużych widzów. Muzyczne widowisko dla dzieci przygotował Pomorski Teatr Nobilis, który tworzą: Aga Sk... czytaj całość »

Ruszyła budowa Biblioteki Kaszubskiej

Ruszyła budowa Biblioteki Kaszubskiej19.05.2022
Zgodnie ze styczniową zapowiedzią, ruszyła budowa nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi – tzw. Biblioteki Kaszubskiej. Długo oczekiwany obiekt zostanie otwarty w pierwszych miesiącach 2023 roku. czytaj całość »

O tym, jak Bieg Wielkanocny stał się Biegiem Letnim

O tym, jak Bieg Wielkanocny stał się Biegiem Letnim12.05.2022
Bez wątpienia najbardziej radosnym, wiosennym wydarzeniem sportowym przez lata był Bieg Wielkanocny. Na szczególną atmosferę tej imprezy składały się piękne leśne trasy, wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku, zaangażowanie rumskich parafii oraz atrakcyjne nagrody, wśród których nie brakowało nawe... czytaj całość »

Amnestia w bibliotece, czyli „Maj bez kar”

Amnestia w bibliotece, czyli „Maj bez kar”09.05.2022
Maj to wyjątkowy czas dla wszystkich czytelników, którzy obawiają się zwrócenia przetrzymanych książek. Od 1 do 31 maja rumska biblioteka anuluje bowiem wszystkie biblioteczne kary. Taka możliwość zdarza się bardzo rzadko. Z tej okazji bibliotekarze nakręcili nawet film, w którym z uśmiechem zachęca... czytaj całość »

W Rumi pojawiły się kaszubskie olbrzymy

W Rumi pojawiły się kaszubskie olbrzymy06.05.2022
Stolem, Rugan, lekkoatleta, rugbysta i pszczoła – te ogromne postacie stały się ozdobami miejskiej przestrzeni w Rumi. Jest to efekt wysiłku czterech rzeźbiarzy, którzy w cztery dni, za pomocą pił łańcuchowych i frezów, przemienili około dwumetrowe fragmenty ściętych topoli w prawdziwe dzieła sztuki... czytaj całość »

Ziemowit Werra został międzynarodowym mistrzem Polski w kartingu halowym

Ziemowit Werra został międzynarodowym mistrzem Polski w kartingu halowym04.05.2022
Za nami największe w Polsce i jedne z największych w Europie zawody w kartingu halowym – Polish Indoor Kart Championship. Z tej okazji do Szczecina przyjechali doświadczeni zawodnicy z niemal całego kontynentu. W gronie zwycięzców znalazł się Ziemowit Werra, mieszkaniec Rumi. czytaj całość »

Psoty na Błoniach – rumski zlot psiarzy

Psoty na Błoniach – rumski zlot psiarzy26.04.2022
Miejski Dom Kultury w Rumi oraz radna Liliana Bareła-Palczewska zapraszają na „Psoty na Błoniach – rumski zlot psiarzy”. czytaj całość »

Podsumowanie Mistrzostw Polski w Duathlonie: błyskawiczne wyścigi w Rumi

Podsumowanie Mistrzostw Polski w Duathlonie: błyskawiczne wyścigi w Rumi25.04.2022
Za nami kolejna, szósta już, edycja duathlonu w Rumi realizowanego w formule mistrzostw Polski. Na starcie stanęło łącznie 391 zawodników, w tym 139 wyczynowców reprezentujących 34 kluby z całego kraju. W gronie zwycięzców nie zabrakło rumskich sportowców. czytaj całość »

Bajkowi bohaterowie wyjaśnią dzieciom, czym jest Unia Europejska

Bajkowi bohaterowie wyjaśnią dzieciom, czym jest Unia Europejska20.04.2022
„Pomorze w Europie. Gryfiołek i Euralka na tropie uciekającej gwiazdki”. To tytuł nowej publikacji, która ma przybliżyć dzieciom, czym jest Unia Europejska oraz pokazać, jak dzięki funduszom europejskim zmienia się nasz region. Jej autorami są znani twórcy Jovanka Tomaszewska i Wojciech Kołyszko. Ks... czytaj całość »

MDK zaprasza na casting do „Rumskiego Wokalu” 2022

MDK zaprasza na casting do „Rumskiego Wokalu” 202213.04.2022
Lubisz śpiewać? Masz co najmniej 14 lat? Przyjdź na casting do konkursu „Rumski Wokal” i zaprezentuj dwie wybrane przez siebie piosenki (z podkładem lub bez). Przesłuchania odbędą się w poniedziałek 25 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Rumi między godziną 16:00 a 20:00. Jury wybierze finalistów, kt... czytaj całość »

Uczniowie z Rumi pojadą do Stanów Zjednoczonych, by reprezentować miasto

Uczniowie z Rumi pojadą do Stanów Zjednoczonych, by reprezentować miasto05.04.2022
Za nami 31. ogólnopolski finał Odysei Umysłu – programu edukacyjnego realizowanego w formie międzynarodowego konkursu. W przedsięwzięciu wzięło udział 200 drużyn z całej Polski, w tym 14 z Rumi. Dwóm zespołom, reprezentującym Szkołę Językową MOMA, udało się stanąć na podium. To oznacza, że obie druż... czytaj całość »

Bez ich pomocy nie byłoby miejskiego finału WOŚP-u

Bez ich pomocy nie byłoby miejskiego finału WOŚP-u01.04.2022
W tym roku, podczas 30. finału, fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 220 milionów złotych, z czego niemal 80 tysięcy pochodziło z Rumi. Lokalni wolontariusze, którzy byli zaangażowani w sukces miejskiego sztabu, zostali uroczyście nagrodzeni za swój wkład. czytaj całość »

Ponad dwustu zawodników wzięło udział w rumskim Aquathlonie

Ponad dwustu zawodników wzięło udział w rumskim Aquathlonie29.03.2022
W dwunastej edycji rumskiego Grand Prix Polskiego Związku Triathlonu w Aquathlonie, rywalizacji składającej się z pływania i biegania, uczestniczyło 223 młodych zawodników z całego kraju. W zależności od kategorii wiekowej sportowcy musieli przepłynąć od 50 do 500 metrów i przebiec od 200 do 5000 me... czytaj całość »

Odyseja Umysłu kluczem do rozwoju dzieci i młodzieży

Odyseja Umysłu kluczem do rozwoju dzieci i młodzieży29.03.2022
Przed nami 31. ogólnopolski finał Odysei Umysłu – programu edukacyjnego realizowanego w formie międzynarodowego konkursu. W przedsięwzięciu weźmie udział 200 drużyn z całego kraju, w tym 14 z Rumi. Wszystko po to, by połączyć dobrą zabawę z kształtowaniem postaw i umiejętności, które przydadzą się w... czytaj całość »

Rosyjska inwazja na Ukrainę – co to oznacza dla UE, Polski i Pomorza?

Rosyjska inwazja na Ukrainę – co to oznacza dla UE, Polski i Pomorza?28.03.2022
Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że świat, który znamy, przestał istnieć. Jeszcze nie tak dawno temu nikt nie przypuszczał, że Rosja dokona brutalnego ataku na Ukrainę i rozpęta wojnę, podczas której atakowane będą nie tylko cele wojskowe, ale i cywilne, codziennie będą ginąć dzieci, a miliony lu... czytaj całość »

Kazimierz Bielicki – dobry duch sportowych wydarzeń

Kazimierz Bielicki – dobry duch sportowych wydarzeń28.03.2022
Nasze miasto ceni trenerów i działaczy, którzy tworzą rumski sport. Tych, których już nie ma wśród nas, upamiętniają memoriały w trzech różnych dyscyplinach. Jednemu z nich patronuje Kazimierz Bielicki – niezapomniany pasjonat sportu i statystyki, geograf oraz komentator. czytaj całość »

Stworzyli świetlicę dla dzieci uchodźców

Stworzyli świetlicę dla dzieci uchodźców25.03.2022
Jeszcze miesiąc temu mało kto przypuszczał, że w ciągu kilkunastu dni polsko-ukraińską granicę przekroczą ponad 2 miliony uchodźców. Miejski Dom Kultury w Rumi szybko zareagował na skutki działań wojennych, uruchamiając świetlicę dla dzieci z Ukrainy. czytaj całość »

Wikingowie w Rumi?

Wikingowie w Rumi?25.03.2022
Obszar Kępy Oksywskiej (jej krawędź okala Rumię od północy), choć administracyjnie przynależny do gminy Kosakowo i Gdyni, ma liczne historyczne związki z Rumią. Wiele z nich zawiązało się już u progu wielkiej epoki dziejów – średniowiecza. Rozległa wysoczyzna, podobnie jak ziemie obecnej Rumi, była ... czytaj całość »

W Stacji Kultura zagrano dla Ukrainy

W Stacji Kultura zagrano dla Ukrainy24.03.2022
W niedzielę 20 marca w Stacji Kultura odbył się koncert zespołu Słowiańska Dusza. Był to wieczór pełen wzruszeń zakończony wspólnie zaśpiewanym hymnem Ukrainy. czytaj całość »

Na sportowo uczcili pamięć Kazimierza Bielickiego

Na sportowo uczcili pamięć Kazimierza Bielickiego14.03.2022
Osiem drużyn z klas I-III szkół podstawowych wystartowało w Memoriale Piłki Halowej im. Kazimierza Bielickiego. W odbywającym się 13 marca turnieju brało udział 7 reprezentacji rumskich podstawówek i jedna reprezentacja z Redy. Pierwsze miejsce zdobył zespół drugi ze Szkoły Podstawowej Sióstr Salezj... czytaj całość »

Muzyczne święto z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn

Muzyczne święto z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn10.03.2022
W tym roku święto kobiet połączono ze świętem mężczyzn, dlatego nie tylko panowie zapraszali panie, ale również panie panów na uroczysty koncert, który odbył się dzięki współpracy Miejskiego Domu Kultury i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. czytaj całość »

Gramy dla Ukrainy! – koncert folkowy w Stacji Kultura

Gramy dla Ukrainy! – koncert folkowy w Stacji Kultura10.03.2022
Stacja Kultura zaprasza 20 marca o godz. 17:00 na koncert zespołu Słowiańska Dusza. Podczas występu przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna na zakup podstawowych materiałów medycznych oraz artykułów plastycznych i szkolnych dla ukraińskich dzieci. czytaj całość »

Pod koniec maja odbędzie się Festiwal Biegowy ULTRA WAY

Pod koniec maja odbędzie się Festiwal Biegowy ULTRA WAY09.03.2022
W dniach 27-28.05.2022 r. po raz drugi w okresie wiosennym na północnych Kaszubach odbędzie się Festiwal Biegowy ULTRA WAY. W jego ramach przewidziano start na pięciu dystansach: 10+ km, 22 km, 50+ km, 100+ km oraz 160+ km. Tak jak w poprzednim roku biuro zawodów znajdować się będzie w miejscowości ... czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń