Niedziela, 14 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Dla mediów


WYDZIAŁ PROMOCJI I ZIELENI MIEJSKIEJ:

  • 58 679-65-01
  • 58 679-65-71

KONTAKT DLA MEDIÓW (rzecznicy prasowi):

  • 530 613 446 – Anna Borys (a.borys@um.rumia.pl; promocja@um.rumia.pl)
  • 518 563 570 – Piotr Szymański (p.szymanski@um.rumia.pl)

Rusza remont ul. Gdańskiej. Od 15 lipca zmiany w ruchu

Rusza remont ul. Gdańskiej. Od 15 lipca zmiany w ruchu12.07.2024
Uwaga, mieszkańcy Janowa – w najbliższy poniedziałek (15 lipca) rusza zapowiadany wcześniej remont odcinka ulicy Gdańskiej. Wyłączony z ruchu na okres wakacji zostanie fragment tej drogi sięgający od ronda Pileckiego do skrzyżowania z ulicą Katowicką. Na zmiany muszą przygotować się głównie kierowcy... czytaj całość »

Komunikat dotyczący działań saperskich prowadzonych w Kazimierzu

Komunikat dotyczący działań saperskich prowadzonych w Kazimierzu26.04.2024
Podczas prac kanalizacyjnych prowadzonych w Kazimierzu przy ul. Kwietniowej 45 znaleziono niewybuch z czasów drugiej wojny światowej. Na poniedziałek 29 kwietnia zaplanowano działania saperskie w godzinach 8:00-13:00. W tym czasie na obszarze w promieniu 1,5 kilometra od lokalizacji niewybuchu nie b... czytaj całość »

Rumia jest kobietą. Powstała specjalna rada

Rumia jest kobietą. Powstała specjalna rada26.03.2024
Jakakolwiek forma przemocy motywowana przekonaniem o niższości płci, nieuzasadnione różnicowanie wynagrodzeń za jednakową pracę czy utrwalanie stereotypów dotyczących wizerunku – doświadczające tego rumianki od teraz mogą szukać pomocy u Rady do spraw Kobiet Miasta Rumi. Nowo powołany organ doradczy... czytaj całość »

Jest nas coraz więcej. Rok 2023 w statystyce

Jest nas coraz więcej. Rok 2023 w statystyce16.01.2024
„Jestem z Rumi” – w ciągu minionego roku przybyło 380 osób, które mogą tak o sobie powiedzieć. Jak wynika z urzędowych danych, po raz kolejny odnotowano nie tylko wzrost liczby zameldowań, ale i urodzeń. Co ciekawe – jedno z dzieci będzie mogło wskazywać Rumię jako miejscowość, w której przyszło na ... czytaj całość »

„Mieszkańcy najlepiej wiedzą, co należy realizować i jakie są ich potrzeby”

„Mieszkańcy najlepiej wiedzą, co należy realizować i jakie są ich potrzeby”15.01.2024
Koniec roku to idealna okazja do podsumowań i spojrzenia wstecz na to, co wydarzyło się w ciągu minionych 12 miesięcy. Bez wątpienia w 2023 roku działo się wiele – także w samorządach i obszarach, które bezpośrednio ich dotyczą. Zapytaliśmy burmistrza Rumi Michała Pasiecznego m.in. o przemyślenia zw... czytaj całość »

Rumianka straciła przytomność za kierownicą. Świadkowie uratowali jej życie

Rumianka straciła przytomność za kierownicą. Świadkowie uratowali jej życie09.01.2024
„To było najważniejsze dziesięć minut jej życia” – mówi o poszkodowanej jeden ze świadków wypadku drogowego, do którego doszło rankiem 12 grudnia na ulicy Grunwaldzkiej w Rumi. Tylko splot szczęśliwych zdarzeń spowodował, że Anita Sierocka, tracąc przytomność za kierownicą, nie straciła życia czy zd... czytaj całość »

Nowe drogi, żłobek, przedszkole i hale sportowe – taki jest plan na 2024 rok

Nowe drogi, żłobek, przedszkole i hale sportowe – taki jest plan na 2024 rok14.12.2023
Budowa gminnego żłobka i przedszkola, modernizacja układów drogowych, stworzenie 4 nowych obiektów sportowych przy szkołach czy nowa siedziba MOPS-u – takie są plany władz miasta na 2024 rok. W grudniu Rada Miejska Rumi przyjęła projekt przyszłorocznego budżetu. Samorządowcy zdecydowali, że co najmn... czytaj całość »

Rumia zaczyna świętować swoje 800-lecie

Rumia zaczyna świętować swoje 800-lecie20.11.2023
Nawet wśród samych mieszkańców nie brakuje osób, według których historia Rumi sięga lat 50. dwudziestego wieku. W rzeczywistości lokalne władze przygotowują się do hucznych obchodów 800-lecia miasta. W minioną sobotę (18 listopada) odbyła się specjalna konferencja, spacer historyczny i koncert muzyk... czytaj całość »

Mevo 2.0 – etap testów dobiega końca

Mevo 2.0 – etap testów dobiega końca09.11.2023
Wielkimi krokami zbliża się koniec testów zewnętrznych roweru metropolitalnego Mevo 2.0. Zgodnie z planem ten etap prac potrwa do 16 listopada, następnym krokiem ma być pełne uruchomienie systemu. czytaj całość »

Rumia zaprasza na paradę z okazji 105-lecia niepodległości

Rumia zaprasza na paradę z okazji 105-lecia niepodległości09.11.2023
Burmistrz Michał Pasieczny zaprasza do udziału w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Największą atrakcją weekendowych wydarzeń będzie odbywająca się 11 listopada (sobota) biało-czerwona parada zwieńczona rodzinnym piknikiem militarnym. czytaj całość »

Utrudnienia w ruchu związane z miejskimi obchodami Święta Niepodległości – 11.11.2023 r.

Utrudnienia w ruchu związane z miejskimi obchodami Święta Niepodległości – 11.11.2023 r.08.11.2023
W związku z uroczystą Paradą Niepodległości, która odbędzie się w Rumi 11 listopada 2023 roku, w godzinach 12:00-15:10 będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu polegająca na wyłączeniu niektórych ulic. czytaj całość »

Wybory 2023: Rumia z rekordową frekwencją w powiecie

Wybory 2023: Rumia z rekordową frekwencją w powiecie17.10.2023
Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu. Pod względem frekwencji mieszkańcy Rumi po raz kolejny okazali się najaktywniejsi w powiecie wejherowskim i jednocześnie znaleźli się w wojewódzkiej czołówce. czytaj całość »

Oświadczenie w sprawie nieprawdziwej informacji publikowanej przez Komitet Wyborczy PiS

Oświadczenie w sprawie nieprawdziwej informacji publikowanej przez Komitet Wyborczy PiS12.10.2023
Oświadczenie burmistrza Rumi Michała Pasiecznego w sprawie nieprawdziwej informacji publikowanej w reklamach wyborczych w serwisie YouTube przez Komitet Wyborczy PiS. czytaj całość »

Mevo 2.0 – wchodzą ograniczenia czasowe i opłaty minutowe

Mevo 2.0 – wchodzą ograniczenia czasowe i opłaty minutowe09.10.2023
Drugi etap testów zewnętrznych roweru metropolitalnego Mevo 2.0 wkracza w kolejną fazę. Zaczną obowiązywać ograniczenia czasowe oraz opłaty minutowe. Chcąc dalej korzystać z rowerów, trzeba będzie dokonać aktualizacji aplikacji mobilnej i uiścić opłatę rejestracyjną. Przestanie obowiązywać nielimito... czytaj całość »

Węzeł Centrum w Rumi został oficjalnie otwarty

Węzeł Centrum w Rumi został oficjalnie otwarty06.10.2023
Oficjalnie dobiegła końca budowa węzła integracyjnego Centrum. Symboliczne otwarcie infrastruktury zlokalizowanej przy dworcu PKP w Rumi odbyło się 6 października, w wydarzeniu uczestniczyli między innymi samorządowcy z regionu oraz wykonawca. Spotkanie było okazją do podsumowania całego projektu, w... czytaj całość »

Pierwsze głosy trafiły do urn

Pierwsze głosy trafiły do urn11.09.2023
Trwa walka o głosy w Budżecie Obywatelskim Rumia 2024. Elektroniczna platforma umożliwiająca mieszkańcom wskazanie najlepszych projektów została uruchomiona w poniedziałek 11 września sekundę po północy. Natomiast pierwsze głosy w papierowej formie rumianie wrzucili do urny podczas spotkania, które ... czytaj całość »

Będzie pierwszy publiczny żłobek w Rumi

Będzie pierwszy publiczny żłobek w Rumi04.09.2023
Na gminnym terenie, w rejonie ul. Sędzickiego, zbudowany zostanie pierwszy publiczny żłobek w Rumi. Budynek ma powstać do września 2025 roku, placówka będzie mogła przyjąć 116 dzieci. Realizacja tej niespełna 5-milionowej inwestycji stała się możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania z programu Maluc... czytaj całość »

Nowa jakość w Jedynce. Przy szkole pojawiła się hala sportowa

Nowa jakość w Jedynce. Przy szkole pojawiła się hala sportowa04.09.2023
Jednym z elementów uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego w Rumi było otwarcie nowej hali sportowej. Dzięki zrealizowanej przez prywatnego partnera inwestycji wszystkie zajęcia wychowania fizycznego będą się odbywać w profesjonalnych warunkach. czytaj całość »

Biblioteka Kaszubska została otwarta

Biblioteka Kaszubska została otwarta28.08.2023
Biblioteka Kaszubska, nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi, została oficjalnie otwarta w poniedziałek 28 sierpnia. To druga po Stacji Kultura nowoczesna książnica zlokalizowana na terenie miasta. Na jej budowę rumska jednostka pozyskała półtoramilionowe dofinansowan... czytaj całość »

Sprawdzili, czy naprawdę można uciec z Alcatraz w samych kąpielówkach

Sprawdzili, czy naprawdę można uciec z Alcatraz w samych kąpielówkach25.08.2023
Lokalni pływacy ekstremalni – Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski – z sukcesem pokonali wpław trasę z Alcatraz do San Francisco. W ten sposób chcieli raz jeszcze nagłośnić charytatywną zbiórkę. czytaj całość »

Rozpoczęły się testy wewnętrzne rowerów Mevo

Rozpoczęły się testy wewnętrzne rowerów Mevo22.08.2023
Wewnętrzne testy systemu Mevo ruszyły 16 sierpnia. Podczas rozruchu weryfikacji zostanie poddane działanie aplikacji mobilnej, systemu IT oraz Centrum Obsługi Użytkowników. Sprawdzana będzie także wygoda i komfort jazdy. Sto rowerów ze wspomaganiem elektrycznym i 1050 rowerów klasycznych poddawanych... czytaj całość »

Rumianin z kolejnym rekordem – przepłynął kajakiem Wisłę w niespełna 155 godzin

Rumianin z kolejnym rekordem – przepłynął kajakiem Wisłę w niespełna 155 godzin21.08.2023
Jacek Pałubicki, mieszkający w Rumi podróżnik, ustanowił nowy nieoficjalny rekord Polski w najszybszym przepłynięciu szlaku żeglugowego Wisły kajakiem jednoosobowym. Liczącą niespełna 942 kilometry trasę udało mu się pokonać w 154 godziny i 45 minut, dotychczasowy rekord wynosił 159 godzin. Sportowy... czytaj całość »

Popłyną przez Kanał Catalina, by zebrać środki na badania USG dzieci 
z Pomorza

Popłyną przez Kanał Catalina, by zebrać środki na badania USG dzieci 
z Pomorza09.08.2023
Zmierzą się z silnymi prądami, zmieniającą się temperaturą wody i obecnością rekinów. Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski – sportowcy ekstremalni, pływacy zimowi i ambasadorzy Fundacji Ronalda McDonalda – już 13 sierpnia rozpoczną podwójną próbę przepłynięcia 34-kilometrowego Kanału Catalina międz... czytaj całość »

Zestawienie miejskich inwestycji – lipiec 2023

Zestawienie miejskich inwestycji – lipiec 202307.08.2023
W ostatnich tygodniach postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z transportem, sportem, pomocą społeczną i kulturą. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

Nowy urząd coraz bliżej, firmy składają oferty

Nowy urząd coraz bliżej, firmy składają oferty21.07.2023
Sześć przedsiębiorstw, które od początku są zainteresowane zagospodarowaniem centrum Rumi i zbudowaniem nowego urzędu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), zostało zaproszonych do składania ofert. Jeśli wykonawca inwestycji zostanie wybrany w planowanym terminie, budowa ma szansę ruszyć ... czytaj całość »

Przy Czwórce i Szóstce powstaną hale sportowe

Przy Czwórce i Szóstce powstaną hale sportowe20.07.2023
Rumia wybuduje dwie hale sportowe o łącznej wartości niespełna 10 milionów złotych. Nowoczesne obiekty pojawią się przy Szkole Podstawowej numer 4 oraz Szkole Podstawowej numer 6. Realizacja obu inwestycji stała się możliwa dzięki zdobytemu dofinansowaniu. Samorządowcy zapowiadają, że to nie koniec ... czytaj całość »

Zestawienie miejskich inwestycji – czerwiec 2023

Zestawienie miejskich inwestycji – czerwiec 202306.07.2023
W ostatnich tygodniach postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z transportem, rekreacją, sportem, pomocą społeczną i kulturą. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

Za nami wakacyjna zbiórka krwi, udało się zebrać niemal 30 litrów

Za nami wakacyjna zbiórka krwi, udało się zebrać niemal 30 litrów04.07.2023
Urząd Miasta Rumi zorganizował drugą spośród zaplanowanych na ten rok zbiórek krwi. Tym razem udało się zebrać 27 litrów życiodajnego płynu, który zasili zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. czytaj całość »

Jako pierwsi Polacy przepłynęli największe jezioro w Anglii

Jako pierwsi Polacy przepłynęli największe jezioro w Anglii04.07.2023
Piotr Biankowski i Aleksandra Kabelis 1 lipca jako pierwsi Polacy z sukcesem przepłynęli wpław Windermere – największe jezioro w Anglii. czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń