Piątek, 15 Styczeń 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia

Aktualności


Akcja honorowego krwiodawstwa połączona z finałem WOŚP

Akcja honorowego krwiodawstwa połączona z finałem WOŚP15.01.2021
Siema! – między innymi tym radosnym okrzykiem będą witani wszyscy potencjalni dawcy, którzy w niedzielę 31 stycznia zjawią się na parkingu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, gdzie staną mobilne punkty poboru krwi (tzw. krwiobusy) należące do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwioleczni... czytaj całość »

Rozpoczęła się realizacja rządowego programu szczepień przeciwko COVID-19

Rozpoczęła się realizacja rządowego programu szczepień przeciwko COVID-1915.01.2021
Od dziś (15 stycznia) możliwa jest rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Kto może się zarejestrować? Kiedy ruszą szczepienia? Gdzie znajduje się najbliższy punkt? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym artykule. czytaj całość »

Rok 2020 w liczbach

Rok 2020 w liczbach13.01.2021
Miniony rok nie należał do najłatwiejszych. Z wielu powodów po raz pierwszy od lat liczba mieszkańców Rumi spadła, odnotowano też więcej zgonów i zawarto mniej małżeństw. Szczegółowe statystyki dotyczące populacji miasta można znaleźć w poniższym artykule. czytaj całość »

Jakie będzie nowe Mevo?

Jakie będzie nowe Mevo?13.01.2021
Ponad 4 tysiące rowerów, w tym przynajmniej tysiąc tradycyjnych, kontrakt na 6 lat, decentralizacja ładowania baterii, abonament nie wyższy niż 30 zł – to główne założenia nowego systemu Mevo, które zespół projektowy przedstawił 12 stycznia na spotkaniu z mieszkańcami metropolii. Nową koncepcję udał... czytaj całość »

Wszystko, co musisz wiedzieć o pomorskiej uchwale antysmogowej

Wszystko, co musisz wiedzieć o pomorskiej uchwale antysmogowej11.01.2021
Mieszkańcy województwa pomorskiego, a zatem i Rumi, od 1 stycznia muszą przestrzegać zapisów ujętych w tzw. uchwale antysmogowej. Wśród nakazów pojawiły się m.in. konieczność rezygnacji ze stosowania paliw opałowych najgorszej jakości oraz kotłów na paliwo stałe. W poniższym artykule staraliśmy się ... czytaj całość »

Społeczne podsumowanie 2020 roku

Społeczne podsumowanie 2020 roku08.01.2021
Miniony rok, mimo pandemii COVID-19, upłynął nie tylko pod znakiem miejskich inwestycji, ale i wielu działań społecznych. W tym trudnym okresie rumianie mogli liczyć na wsparcie różnych instytucji oraz organizacji oferujących między innymi pomoc materialną i psychologiczną. W poniższym zestawieniu s... czytaj całość »

MOSiR ma już 45 lat

MOSiR ma już 45 lat04.01.2021
Mija 45 lat od powstania Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. Dokładnie 29 października 1975 r. ukazało się zarządzenie w sprawie utworzenia jednostki, natomiast dokument wszedł w życie 1 stycznia 1976 r. Od tamtej pory MOSiR zarządza rumskimi obiektami sportowymi, goszcząc mieszkańców i za... czytaj całość »

Zmiana tras linii autobusowych – zamknięcie ul. Batorego w Rumi

Zmiana tras linii autobusowych – zamknięcie ul. Batorego w Rumi31.12.2020
W związku z przebudową skrzyżowania ul. Sabata, Kamiennej i Batorego w Rumi, od 8 stycznia 2021 r., przez około 2 tygodnie, nie będzie możliwości przejazdu z ul. Sabata w ul. Batorego (w obu kierunkach). W tym czasie wprowadzone zostają zmiany tras autobusów linii 84, 85 i 288. czytaj całość »

Tymczasowa organizacja ruchu na ul. Sabata

Tymczasowa organizacja ruchu na ul. Sabata31.12.2020
Uprzejmie informujemy, że w związku z modernizacją układu drogowego i budową kanału deszczowego w ciągu ul. Sabata etapowo wprowadzana będzie tymczasowa organizacja ruchu. czytaj całość »

Grudniowe zestawienie miejskich inwestycji

Grudniowe zestawienie miejskich inwestycji30.12.2020
W grudniu postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych z transportem i bezpieczeństwem. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

Dom Kultury „Janowo” został zamknięty po blisko 30 latach działalności

Dom Kultury „Janowo” został zamknięty po blisko 30 latach działalności25.12.2020
Podczas posiedzenia rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo”, które odbyło się 14 grudnia, zapadła decyzja o zamknięciu tamtejszego Domu Kultury. Jak tłumaczy zarząd spółdzielni, głównym powodem jest sytuacja ekonomiczna będąca następstwem pandemii COVID-19. Instytucji nie udało się uratow... czytaj całość »

Podsumowanie miejskich inwestycji w roku 2020

Podsumowanie miejskich inwestycji w roku 202024.12.2020
W mijającym roku, pomimo epidemii koronawirusa, udało się zrealizować kilkadziesiąt inwestycji. Najważniejsze z nich zostały przedstawione w powyższym zestawieniu. czytaj całość »

Rumia dołożyła się do zakupu gammakamery

Rumia dołożyła się do zakupu gammakamery23.12.2020
Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Rumi Szpital Specjalistyczny w Wejherowie zakupił gammakamerę. Oficjalna prezentacja urządzenia, które od niedawna służy personelowi Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej do leczenia niektórych chorób nowotworowych, odbyła się w środę (23 grudnia) w gab... czytaj całość »

Do Rumi dotarło Betlejemskie Światło Pokoju

Do Rumi dotarło Betlejemskie Światło Pokoju22.12.2020
W poniedziałkowy wieczór (21 grudnia) pod Miejskim Domem Kultury w Rumi nastąpiło uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, skauci ze Związku Harcerstwa Polskiego, a także przedstawiciele władz miasta: burmistrz Michał Pasieczny oraz wiceburmistrz Pio... czytaj całość »

Trwają Badania Klimatu Rowerowego 2020

Trwają Badania Klimatu Rowerowego 202021.12.2020
Mieszkańcy Rumi mogą wziąć udział w Badaniu Klimatu Rowerowego 2020. Aby wypełnić ankietę, wystarczy przejść do formularza zamieszczonego na stronie rowerowyklimat.pl. czytaj całość »

Podsumowanie roku – wywiad z burmistrzem Michałem Pasiecznym

Podsumowanie roku – wywiad z burmistrzem Michałem Pasiecznym17.12.2020
Za kilka tygodni pożegnamy rok 2020, który dla całego świata okazał się wyjątkowo trudny. Pandemia koronawirusa wywróciła do góry nogami całe nasze życie – zarówno w sferze gospodarczej, jak i kulturowej czy społecznej. W tym czasie, z tego i wielu innych powodów, zmieniła się też Rumia. Jak bardzo?... czytaj całość »

Mimo pandemii miasto przeznaczy prawie 60 milionów na inwestycje

Mimo pandemii miasto przeznaczy prawie 60 milionów na inwestycje17.12.2020
Głównym punktem grudniowej sesji Rady Miejskiej Rumi było przyjęcie projektu przyszłorocznego budżetu gminy. Wbrew pandemii koronawirusa urząd miasta zabezpieczył rekordowo wysoką kwotę na wydatki inwestycyjne – blisko 60 mln zł. Dzięki tym pieniądzom zrealizowane zostaną m.in. kolejne etapy budowy ... czytaj całość »

Kwarantanna narodowa – rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa

Kwarantanna narodowa – rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa17.12.2020
Rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa, będą one obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia: czytaj całość »

Do Rumi dotrze Betlejemskie Światło Pokoju

Do Rumi dotrze Betlejemskie Światło Pokoju16.12.2020
Betlejemskie Światło Pokoju zagości w Rumi. Uroczyste przekazanie tego symbolu międzynarodowego pojednania nastąpi w najbliższy poniedziałek (21 grudnia) o godzinie 17:15 pod Miejskim Domem Kultury. W spotkaniu będą uczestniczyć przedstawiciele władz miasta oraz harcerze. Do godziny 19:00 skauci ze ... czytaj całość »

Powstał Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie

Powstał Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie16.12.2020
W ramach „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Miejskiej Rumia na 2020 rok” powstał Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie. czytaj całość »

Dbają o bezpieczeństwo mieszkańców już od 30 lat

Dbają o bezpieczeństwo mieszkańców już od 30 lat15.12.2020
Dziś trudno sobie wyobrazić, że jeszcze w latach osiemdziesiątych za ogólny porządek i bezpieczeństwo w Rumi odpowiadały zaledwie dwie osoby – pracownicy Referatu Porządku Publicznego. Ich obowiązki ograniczały się głównie do wskazywania służbom komunalnym terenów wymagających uprzątnięcia oraz pobi... czytaj całość »

Artyści zapraszają na koncert pt. „Ot Rodzenie”

Artyści zapraszają na koncert pt. „Ot Rodzenie”15.12.2020
Z okazji świąt Bożego Narodzenia Miejski Dom Kultury w Rumi przygotował specjalny koncert, który w związku z nadal obowiązującymi obostrzeniami zostanie zaprezentowany za pośrednictwem internetu. czytaj całość »

Rumscy strażacy otrzymali nowy samochód ratowniczo-gaśniczy

Rumscy strażacy otrzymali nowy samochód ratowniczo-gaśniczy14.12.2020
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie wzbogaciła się o dwa nowe wozy bojowe. Pojazd marki MAN będzie użytkowany przez wejherowskich strażaków, natomiast nowoczesna scania trafiła do komendy w Rumi. czytaj całość »

Charytatywny bieg świąteczny – chcą pokonać tysiąc kilometrów dla Tomasza Bojara

Charytatywny bieg świąteczny – chcą pokonać tysiąc kilometrów dla Tomasza Bojara14.12.2020
Na początku 2019 roku Rumia szukała genetycznego bliźniaka dla wówczas 24-letniego Damiana Bojara, mieszkańca mierzącego się z anemią aplastyczną. Studentowi udało się wrócić do zdrowia, ale kilka miesięcy później swoją walkę rozpoczął jego tata – cierpiący na czerniaka Tomasz Bojar. Aby zebrać pien... czytaj całość »

Zbierają nakrętki, aby zakupić wózek inwalidzki

Zbierają nakrętki, aby zakupić wózek inwalidzki 14.12.2020
Dokładnie dwa tygodnie temu w miejskiej przestrzeni pojawiły się cztery specjalne pojemniki na nakrętki. Ich wygląd nawiązuje do herbu miasta oraz serca symbolizującego dobroć mieszkańców. Do tej pory, dzięki zaangażowaniu rumian, udało się zapełnić dwa takie serca, a ich zawartość, jak i następnych... czytaj całość »

Pora wymienić stary piec, miasto pomoże zdobyć dofinansowanie

Pora wymienić stary piec, miasto pomoże zdobyć dofinansowanie11.12.2020
W najbliższych latach mieszkańców całego województwa pomorskiego, w tym Rumi, czeka szereg przemian mających na celu poprawę jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Jedną ze zmian będzie konieczność wymiany pieców i kotłów na nowoczesne odpowiedniki. Miasto chce nie tylko pomóc mieszkańcom przy... czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń