Pośmiertny medal dla Andrzeja Sadłowskiego

Najważniejsze miejskie odznaczenie, na wniosek komisji samorządowej, otrzymał świętej pamięci Andrzej Sadłowski. Medal „Za zasługi dla miasta Rumi” został wręczony rodzinie zmarłego podczas nadzwyczajnej sesji rady miejskiej, która odbyła się 8 października w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi.

Pan Andrzej Sadłowski w sposób szczególny zasłużył się Rumi poprzez działania społeczne: poszukiwanie dziedzictwa kulturowego i tożsamości historycznej miasta. Był badaczem i odkrywcą dziejów, człowiekiem oddanym swemu miastu – mówił przewodniczący komisji samorządowej Piotr Bartelke, który wystąpił o przyznanie medalu.

Obecni na hali MOSiR radni jednogłośnie poparli wniosek. Upominki oraz medal „Za zasługi dla miasta Rumi” wręczali żonie, córce i wnukowi zmarłego: burmistrz Michał Pasieczny, przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki oraz przewodniczący komisji samorządowej Piotr Bartelke. Do tej pory gmina przyznała 20 takich medali.

Drugim wiodącym tematem spotkania była 64. rocznica nadania praw miejskich. Z tej okazji zaprezentowano archiwalne i aktualne zdjęcia Rumi, a także podsumowano zmiany, które zaszły w mieście podczas ostatnich lat. Na koniec odbył się krótki koncert w wykonaniu artystów związanych z miastem.


Krótki rys biograficzny odznaczonego: Andrzej Sadłowski urodził się w 1948 roku w Sopocie. Był znanym i cenionym polskim modelarzem, miłośnikiem starych zdjęć, pocztówek oraz map. Z czasem, wraz z rodziną, zamieszkał w Rumi, która go zauroczyła i zainteresowała swoją 800-letnią historią. Dzięki jego ciekawości, wiele nieznanych wcześniej faktów dotyczących miasta ujrzało światło dzienne. Był autorem ponad 100 publikacji opisujących dzieje Rumi. W roku 1998 Andrzej Sadłowski otrzymał nagrodę „Za wybitne osiągnięcia i zasługi na rzecz miasta”, a w roku 1999 został wybrany „Osobowością roku”. Przez większość swojego życia starał się uchronić od zapomnienia to, co związane z mieszkańcami oraz historią Rumi. Zmarł 14 grudnia 2013 roku w wieku 65 lat.