Środa, 10 sierpnia 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Dla mediów


WYDZIAŁ PROMOCJI I ZIELENI MIEJSKIEJ:

  • 58 679-65-01
  • 58 679-65-71

KONTAKT DLA MEDIÓW (rzecznicy prasowi):

  • 530 613 446 – Anna Borys (a.borys@um.rumia.pl; promocja@um.rumia.pl)
  • 518 563 570 – Piotr Szymański (p.szymanski@um.rumia.pl)

Widowiskowe konkursy i niezwykłe występy – tak było na 28. Jarmarku Kaszubskim

Widowiskowe konkursy i niezwykłe występy – tak było na 28. Jarmarku Kaszubskim09.08.2022
Jarmark Kaszubski po raz kolejny przyciągnął tłumy miłośników regionalnej kultury i rodzinnej zabawy. Wydarzenie organizowane przez rumski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Miejski Dom Kultury odbyło się 7 sierpnia w parku Starowiejskim. czytaj całość »

Pod Błoniami Janowskimi będą gromadzone miliony litrów wody

Pod Błoniami Janowskimi będą gromadzone miliony litrów wody 08.08.2022
Rumia zbuduje podziemne zbiorniki retencyjne na terenie Błoni Janowskich. Przechwytywana woda ma być filtrowana i wykorzystywana do podlewania okolicznej roślinności. Inwestycja, na którą udało się zdobyć dofinansowanie, będzie też elementem miejskiej ochrony przeciwpowodziowej. czytaj całość »

Burmistrzowie wysłali listy do pierwszoklasistów

Burmistrzowie wysłali listy do pierwszoklasistów08.08.2022
Już po raz trzeci Urząd Miasta Rumi listownie powitał pierwszoklasistów. Dzięki współpracy z publicznymi i prywatnymi placówkami w sierpniu przyszli uczniowie wyciągnęli ze skrzynek pocztowych koperty, których nadawcami są przedstawiciele władz miasta. Celem inicjatywy jest umilenie dzieciom pierwsz... czytaj całość »

InPost wybrał Rumię. W mieście będą realizowane kolejne proekologiczne inwestycje

InPost wybrał Rumię. W mieście będą realizowane kolejne proekologiczne inwestycje05.08.2022
Rumia dołącza do grona „zielonych miast InPost”. Dzięki współpracy spółki z samorządem zrealizowanych zostanie kilka innowacyjnych i przyjaznych środowisku inwestycji, które poprawią komfort życia lokalnej społeczności. Pierwszym namacalnym efektem będzie pojawienie się na terenie Rumi trzech nowocz... czytaj całość »

Rusza budowa węzła Centrum w Rumi. Będą utrudnienia w ruchu

Rusza budowa węzła Centrum w Rumi. Będą utrudnienia w ruchu03.08.2022
Wykonawca przygotowuje się do rozpoczęcia budowy węzła integracyjnego w centrum Rumi. Prace mają ruszyć we wtorek 9 sierpnia. Od tego dnia kierowcy i piesi będą musieli się liczyć z utrudnieniami w ruchu. czytaj całość »

Miłośnicy makiet kolejowych znów spotkali się w Rumi

Miłośnicy makiet kolejowych znów spotkali się w Rumi01.08.2022
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią do Rumi powrócił „TT–Weekend”, czyli bezpłatna impreza kolejkowa, podczas której prezentowane są modele pociągów i makiety. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało „Diesle duże i małe”. czytaj całość »

Rumskie zawodniczki powołane do kadry narodowej

Rumskie zawodniczki powołane do kadry narodowej27.07.2022
Po raz pierwszy w historii Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich powołano kadrę narodową w jeździe figurowej na rolkach. W trzyosobowym gronie juniorów młodszych znalazły się dwie urodzone w 2008 roku zawodniczki rumskiego KJF „Spin on Rolls”: Natalia Wiatroszak oraz Amelia Serafin. czytaj całość »

Pięćdziesiąt lat komunikacji miejskiej w Rumi

Pięćdziesiąt lat komunikacji miejskiej w Rumi26.07.2022
Komunikację miejską w Rumi uruchomiono 26 lipca 1972 r. Funkcjonować zaczęła wówczas linia autobusowa 153, łączącą pętlę przy ul. Partyzantów z Dworcem PKP w Rumi oraz z Dworcem PKP w Redzie. Trasa linii została poprowadzona w Rumi ulicami: I Dywizji Wojska Polskiego, Starowiejską i drogą krajową nr... czytaj całość »

Piotr Biankowski przepłynął jezioro Loch Ness, by kupić szpitalne łóżka

Piotr Biankowski przepłynął jezioro Loch Ness, by kupić szpitalne łóżka25.07.2022
Po ponad 12-godzinnej walce z żywiołem Piotr Biankowski, jako pierwszy Polak w historii, przepłynął szkockie jezioro Loch Ness. Rumski sportowiec ekstremalny podjął się tego wyzwania w szczytnym celu – aby zebrać środki finansowe na zakup łóżek dla rodziców małych pacjentów, którzy przebywają w loka... czytaj całość »

Marszałek, burmistrz i rowerowi aktywiści wspólnie sprawdzili nową ścieżkę

Marszałek, burmistrz i rowerowi aktywiści wspólnie sprawdzili nową ścieżkę20.07.2022
Kilka tygodni temu zakończyła się budowa blisko 1,5-kilometrowej bitumicznej ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego w Rumi. Warta ponad 4,4 mln zł inwestycja została sfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Urząd Miasta Rumi. Nową nawie... czytaj całość »

Rumianin zmierzy się z Loch Ness, by kupić łóżka dla Szpitali Pomorskich

Rumianin zmierzy się z Loch Ness, by kupić łóżka dla Szpitali Pomorskich14.07.2022
Jako jedenasty Polak w historii przepłynął kanał La Manche. Teraz stawia przed sobą nowe wyzwanie, jeszcze bardziej wymagające kondycyjnie. Mowa o Piotrze Biankowskim, ekstremalnym sportowcu z Rumi, który zmierzy się z legendarnym szkockim jeziorem Loch Ness. Zimowy pływak podejmie tę próbę jako pie... czytaj całość »

Samorządowcy odbyli spacer studyjny po nowoczesnym i ekologicznym ciągu

Samorządowcy odbyli spacer studyjny po nowoczesnym i ekologicznym ciągu14.07.2022
Kilka tygodni temu w Rumi udało się zrealizować kolejną proekologiczną inwestycję. Niezagospodarowany teren przy ulicy Dębogórskiej, mieszczący się pomiędzy rondami prezydenta Kaczyńskiego i marszałka Płażyńskiego, stał się nowoczesnym ciągiem spacerowym. Dziś nie brakuje tam kwiatów, drzew, a nawet... czytaj całość »

Za nami Świetlna Noc w Rumi. Park zamienił się w baśniową krainę

Za nami Świetlna Noc w Rumi. Park zamienił się w baśniową krainę11.07.2022
Kilka tysięcy osób odwiedziło park Starowiejski, by uczestniczyć w Świetlnej Nocy. Główną atrakcją odbywającego się 9 lipca wydarzenia były dwa kilkunastominutowe pokazy laserowe. Bezpłatne widowisko zostało zorganizowane przez Urząd Miasta Rumi oraz Miejski Dom Kultury. czytaj całość »

Rumianin zagrał z zespołem Coldplay

Rumianin zagrał z zespołem Coldplay11.07.2022
Koncert zespołu Coldplay, który odbywał się 8 lipca w Warszawie na Stadionie Narodowym, był pełen niespodzianek. Jedną z nich było zaproszenie na scenę rumianina Szymona Sawickiego, który w duecie z wokalistą Chrisem Martinem zagrał na pianinie „Let somebody go” dla blisko 60 tysięcy widzów. Jak pod... czytaj całość »

Ariel Sinicki: Czasy są ciężkie, ale staramy się, aby rumianie jak najmniej odczuwali problemy, z którymi mierzy się samorząd

Ariel Sinicki: Czasy są ciężkie, ale staramy się, aby rumianie jak najmniej odczuwali problemy, z którymi mierzy się samorząd08.07.2022
Chyba wszyscy wchodziliśmy w ten rok z nadzieją, że będzie lepszy od poprzedniego. Tymczasem zamiast pandemii mamy wojnę za wschodnią granicą i coraz większe problemy gospodarcze w kraju: inflację, rosnące koszty życia. Jak Rumia, jako samorząd, radzi sobie w tych trudnych okolicznościach? czytaj całość »

Wybierz repertuar Kina Letniego w Rumi!

Wybierz repertuar Kina Letniego w Rumi!07.07.2022
W sierpniu powraca do Rumi Kino Letnie. Organizatorem tegorocznej edycji będzie Fundacja Dla Was. O tym, jakie filmy zostaną wyświetlone, tradycyjnie już zdecydują mieszkańcy. czytaj całość »

Środy z biblioteką w janowskim parku

Środy z biblioteką w janowskim parku06.07.2022
Miejska Biblioteka Publiczna im. Floriana Ceynowy w Rumi zaprasza w każdą wakacyjną środę, w godzinach 16:00-19:00, do parku przy ulicy Filtrowej na lato z Biblioteką Janowo. czytaj całość »

Marzysz o własnym mieszkaniu? Zacznij od wypełnienia elektronicznej ankiety

Marzysz o własnym mieszkaniu? Zacznij od wypełnienia elektronicznej ankiety06.07.2022
Zachęcamy osoby, które chciałyby zamieszkać w lokalach SIM (społeczna inicjatywa mieszkaniowa), do wypełnienia elektronicznej ankiety. czytaj całość »

Zestawienie miejskich inwestycji – czerwiec 2022

Zestawienie miejskich inwestycji – czerwiec 202204.07.2022
W czerwcu postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z transportem, rekreacją i oświatą. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

Co myślisz na temat reklam w Rumi? Wypowiedz się poprzez ankietę

Co myślisz na temat reklam w Rumi? Wypowiedz się poprzez ankietę29.06.2022
Władze Rumi chcą uporządkować temat reklam rozmieszczanych w publicznej przestrzeni poprzez uchwałę krajobrazową. Celem dokumentu ma być nie tyle usuwanie szyldów i banerów z miejskiego krajobrazu, co lokowanie ich w harmonii z ładem przestrzennym. Treść uchwały krajobrazowej będzie wynikiem konsult... czytaj całość »

W janowskim parku hucznie powitali lato

W janowskim parku hucznie powitali lato29.06.2022
Huczne powitanie lata z Biblioteką Janowo już za nami. To był wieczór pełen atrakcji – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. czytaj całość »

Zapraszamy na Świetlną Noc w Rumi

Zapraszamy na Świetlną Noc w Rumi27.06.2022
Urząd Miasta Rumi zaprasza na Świetlną Noc. W sobotę 9 lipca na terenie parku Starowiejskiego (ul. Mickiewicza 19) odbędzie się swoisty festiwal światła i dźwięku. Wstęp na wydarzenie jest wolny. czytaj całość »

Tak może wyglądać nowa siedziba rumskich strażaków

Tak może wyglądać nowa siedziba rumskich strażaków24.06.2022
Pojawiły się wizualizacje nowej siedziby rumskich strażaków. Ten najnowocześniejszy w województwie obiekt ma powstać u zbiegu ulic Fredry i Reja. W ramach inwestycji powstanie infrastruktura sportowa, z której będą mogli korzystać mieszkańcy. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku. czytaj całość »

Trwa plebiscyt na Ambasadorki Kultury Pomorza

Trwa plebiscyt na Ambasadorki Kultury Pomorza23.06.2022
Fundacja „Wiem i Umiem” zaprasza do współpracy w związku z plebiscytem „Ambasadorki Kultury Pomorza 2022”, którego celem jest odnalezienie i wypromowanie kobiet zaangażowanych w rozwój kultury regionalnej na terenie województwa pomorskiego. czytaj całość »

Burmistrz Michał Pasieczny ponownie z absolutorium

Burmistrz Michał Pasieczny ponownie z absolutorium23.06.2022
Rada Miejska Rumi udzieliła burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu absolutorium – 14 radnych było za, 3 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Zanim radni zatwierdzili wykonanie gminnego budżetu i pozytywnie ocenili działalność burmistrza, przedstawiono im wyniki raportu o stanie miasta w roku 2021. czytaj całość »

Rumski Wokal 2022 rozstrzygnięty

Rumski Wokal 2022 rozstrzygnięty21.06.2022
W sobotnie (18 czerwca) pogodne popołudnie przy Miejskim Domu Kultury w Rumi odbyła się gala finałowa projektu Rumski Wokal 2022. Była to szósta edycja konkursu, którego pomysłodawcą jest dyrektor MDK-u Agnieszka Skawińska. Jury przyznało dwie pierwsze nagrody. Spośród siedmiorga finalistów najlepsi... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń