Poniedziałek, 14 Czerwiec 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia

Aktualności


Znamy laureatów czwartej edycji „Rumi oczami dzieci”

Znamy laureatów czwartej edycji „Rumi oczami dzieci”11.06.2021
Tegoroczna, czwarta już, odsłona projektu edukacyjnego „Rumia oczami dzieci” dobiegła końca. Pomimo pandemii w kampanii uczestniczyła rekordowa liczba placówek – łącznie 31 szkół i przedszkoli, publicznych i prywatnych. W realizację zadań zaangażowały się setki dzieci, w tym maluchy z niepełnosprawn... czytaj całość »

W Rumi powstanie Centrum szkolące kadry niezbędne do budowy farm wiatrowych

W Rumi powstanie Centrum szkolące kadry niezbędne do budowy farm wiatrowych09.06.2021
Budowa morskich farm wiatrowych to strategiczny kierunek rozwoju polskiej energetyki. Współpraca samorządów, pracodawców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli sektora naukowego przyniesie znaczące korzyści rodzącej się branży, której wartość może wynieść nawet 160 miliardów złotych. Aby stymulować f... czytaj całość »

Wypadek zmienił jego życie w koszmar. Po blisko 30 latach wychodzi na prostą

Wypadek zmienił jego życie w koszmar. Po blisko 30 latach wychodzi na prostą08.06.2021
Życie pana Stanisława, zwanego przez większość znajomych Witkiem, legło w gruzach 19 września 1993 roku, około godziny 5:00 nad ranem. Miał wtedy zaledwie 25 lat. Kochał sport, niedawno ukończył służbę zasadniczą w elitarnym plutonie Wojska Polskiego, po czym został zatrudniony w gdyńskiej komendzie... czytaj całość »

Rumia zorganizowała festyn, by promować działania na rzecz klimatu

Rumia zorganizowała festyn, by promować działania na rzecz klimatu07.06.2021
Konieczność wymiany pieca, jakość powietrza w mieście czy możliwość uzyskania dofinansowań na montaż pomp ciepła – między innymi takie tematy poruszano podczas niedzielnego (6 czerwca) spotkania informacyjnego połączonego z minifestynem. Wydarzenie odbyło się na terenie parku Starowiejskiego i przyc... czytaj całość »

Budowa węzła w Janowie wchodzi w kolejny etap. Czy widać już światełko w tunelu?

Budowa węzła w Janowie wchodzi w kolejny etap. Czy widać już światełko w tunelu?07.06.2021
Realizacja węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie rozpoczęła się 23 marca 2020 roku. Od tego dnia rejon stacji kolejowej zmienił się w ogromny plac budowy, a mieszkańcy i samorządowcy bacznie obserwują postępy, jakich dokonuje wykonawca – firma Budimex. O to, co udało się już zrealizować, a c... czytaj całość »

Czy w Rumi rośnie następca Roberta Kubicy?

Czy w Rumi rośnie następca Roberta Kubicy?07.06.2021
Ziemowit Werra jest uczniem Szkoły Podstawowej numer 9 w Rumi. Mimo że ma zaledwie 11 lat, zdążył już spróbować swoich sił w kilku sportach: grał w piłkę nożną, biegał i pływał. W czerwcu 2019 roku po raz pierwszy usiadł za kierownicą gokarta, i to właśnie wtedy okazało się, że jego największą pasją... czytaj całość »

Zestawienie miejskich inwestycji – czerwiec 2021

Zestawienie miejskich inwestycji – czerwiec 202107.06.2021
W maju postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z oświatą i transportem. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

„Rowerowy Maj” zakończony. Przedszkole „Bajka” rozbiło bank

„Rowerowy Maj” zakończony. Przedszkole „Bajka” rozbiło bank02.06.2021
Przez ostatni miesiąc ponad 230 przedszkolaków i nauczycieli z trzech rumskich placówek uczestniczyło w lokalnej odsłonie kampanii „Rowerowy Maj”. Łącznie udało im się odbyć blisko 4300 przejazdów, a ogólna frekwencja wyniosła 45%. Największym zaangażowaniem wykazało się przedszkole „Bajka”. czytaj całość »

Udowodnili, że o Unii Europejskiej wiedzą wszystko

Udowodnili, że o Unii Europejskiej wiedzą wszystko01.06.2021
Ogromną wiedzą na temat Unii Europejskiej wykazali się uczniowie rumskich szkół podstawowych, którzy uczestniczyli w organizowanym przez Urząd Miasta Rumi interaktywnym quizie. Po serii wymagających pytań i zadań praktycznych zwycięzcami w swoich grupach wiekowych okazali się przedstawiciele Szkoły ... czytaj całość »

Dzieci pokazały, jak rządziłyby miastem

Dzieci pokazały, jak rządziłyby miastem28.05.2021
Gdyby przedszkolaki z Rumi przejęły władze w mieście, z dnia na dzień przybyłoby placów zabaw, miejsc rekreacji oraz integracji, a także nowatorskich projektów edukacyjnych i ekologicznych. Taki wniosek płynie z V Dziecięcej Sesji Rady Miejskiej Rumi, która odbyła się 28 maja w Klubie Integracji Spo... czytaj całość »

Nie cukrzymy! Kolejne bezpłatne badania dla mieszkańców

Nie cukrzymy! Kolejne bezpłatne badania dla mieszkańców26.05.2021
W powiatach wejherowskim, puckim oraz w Gdyni wystartował program profilaktyki cukrzycy typu 2. Z bezpłatnych badań mogą korzystać mieszkańcy aktywni zawodowo, głównie w wieku od 35 do 64 r.ż., którzy są w grupie podwyższonego ryzyka. Program od kilku miesięcy jest już realizowany w Sopocie, Gdańsku... czytaj całość »

Plusy i minusy transportu w powiecie wejherowskim. Mieszkańcy tworzą plan rozwoju mobilności

Plusy i minusy transportu w powiecie wejherowskim. Mieszkańcy tworzą plan rozwoju mobilności24.05.2021
- Pamiętajcie o małych miejscowościach, wykluczonych komunikacyjnie, często pomijanych w strategiach mobilnościowych - apelowali mieszkańcy powiatu wejherowskiego, którzy w czwartek 20 maja spotkali się na warsztatach z cyklu #MobilnaMetropolia, organizowanych przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdyn... czytaj całość »

Zbiórka na specjalistyczny wózek zakończona sukcesem. Brakującą kwotę dołożyła uczelnia

Zbiórka na specjalistyczny wózek zakończona sukcesem. Brakującą kwotę dołożyła uczelnia20.05.2021
Marzenie Dominika Gołąbka o nowoczesnym wózku inwalidzkim stało się rzeczywistością. Do sukcesu przyczynili się nie tylko mieszkańcy Rumi, którzy regularnie przekazywali na jego rzecz nakrętki oraz datki, ale i Wyższa Szkoła Bankowej w Gdyni. Uczelnia, której studentem jest niepełnosprawny 20-latek,... czytaj całość »

Rumianie zostali laureatami ogólnopolskiej Odysei Umysłu

Rumianie zostali laureatami ogólnopolskiej Odysei Umysłu20.05.2021
Sześcioro uczniów Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej w Rumi zdobyło pierwsze miejsce na Wirtualnym Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu. Do udziału w programie edukacyjnym dzieci przygotowywały się od kilku miesięcy pod okiem trenerek ze Szkoły Językowej MOMA. Rumianie mogą reprezentować Polsk... czytaj całość »

Jest porozumienie w sprawie przebiegu Północnej Kolei Aglomeracyjnej

Jest porozumienie w sprawie przebiegu Północnej Kolei Aglomeracyjnej19.05.2021
Samorządowcy z Rumi, Gdyni i Kosakowa oraz przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia podpisali porozumienie w sprawie docelowego przebiegu Północnej Kolei Aglomeracyjnej. W dokumencie zawarto warunki, którym powinna odpowiadać inwestycja, a wśród nich rozwiązanie umożliwiające realizację połącz... czytaj całość »

Rumianie przelali ponad 30 litrów krwi

Rumianie przelali ponad 30 litrów krwi17.05.2021
Za nami druga spośród czterech zaplanowanych na ten rok miejskich zbiórek krwi w Rumi. Na apel odpowiedziało ponad stu potencjalnych dawców, dzięki czemu udało się zebrać dokładnie 34 650 ml życiodajnego płynu, który zasilił zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. czytaj całość »

Zmiana organizacji ruchu na ul. Sobieskiego i Żeglarzy

Zmiana organizacji ruchu na ul. Sobieskiego i Żeglarzy13.05.2021
W najbliższych dniach zmieni się organizacja ruchu na ul. Sobieskiego i Żeglarzy. czytaj całość »

Nowy konkurs fotograficzny w Stacji Kultura

Nowy konkurs fotograficzny w Stacji Kultura11.05.2021
Stacja Kultura zaprasza do udziału w konkursie pod tytułem „Sleeveface. Ubierz się w książkę”. czytaj całość »

Mały browar z ogromnym potencjałem

Mały browar z ogromnym potencjałem11.05.2021
Niewielu mieszkańców Rumi wie, że w ich mieście już od czterech lat warzone jest rzemieślnicze piwo, którego nazwa zrodziła się z pasji do jeździectwa. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że za dotychczasowymi sukcesami browaru Końska Grzywa, bo o nim mowa, stoi jedynie dwóch mężczyzn. Prowadzą s... czytaj całość »

Powstaje Wirtualne Muzeum Rumi. Eksponaty będzie można zobaczyć nie tylko w sieci

Powstaje Wirtualne Muzeum Rumi. Eksponaty będzie można zobaczyć nie tylko w sieci11.05.2021
Wracamy do tematu, który poruszaliśmy w sierpniu minionego roku. Zgodnie z zapowiedzią, historyczne eksponaty Rumi wkrótce zostaną w pełni uporządkowane i ujrzą światło dzienne, jednak w zupełnie nowej odsłonie. Zbiór będzie można podziwiać na żywo i przez internet pod szyldem Wirtualnego Muzeum Rum... czytaj całość »

Rumia uczciła 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie

Rumia uczciła 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie10.05.2021
Największy konflikt zbrojny w historii ludzkości, jakim była II wojna światowa, dla Europy zakończył się 8 maja 1945 roku. Dokładnie 76 lat później, między innymi w Rumi, symbolicznie upamiętniono to wydarzenie, oddając hołd poległym. czytaj całość »

Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Mieszkańcy mają obowiązek złożyć deklaracje

Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Mieszkańcy mają obowiązek złożyć deklaracje10.05.2021
CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to nowa baza danych, której podstawowym zadaniem jest sprawdzenie, czym Polacy ogrzewają swoje gospodarstwa domowe. Rejestr ma też pokazać, gdzie potrzebne jest wsparcie w wymianie tzw. kopciuchów. Obowiązek składania deklaracji do CEEB wejdzie w... czytaj całość »

Porozmawiajmy o transporcie. OMGGS zaprasza na warsztaty on-line

Porozmawiajmy o transporcie. OMGGS zaprasza na warsztaty on-line07.05.2021
Jaki powinien być nowoczesny transport? Co należy zrobić, aby mieszkańcy miast, miasteczek i wsi docierali do celu szybko, ale też bezpiecznie i bez szkody dla otoczenia? W ramach prac nad Planem Zrównoważonej Mobilności dla OMGGS (SUMP – Sustainable Urban Mobility Plan) w maju i czerwcu odbędzie si... czytaj całość »

Zestawienie miejskich inwestycji – maj 2021

Zestawienie miejskich inwestycji – maj 202107.05.2021
W kwietniu postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z rekreacją i transportem. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

Mieszkaniec Rumi wśród najlepszych kierowców kartingowych w kraju

Mieszkaniec Rumi wśród najlepszych kierowców kartingowych w kraju06.05.2021
Na olsztyńskim torze Kormoran 25 kwietnia odbyło się Grand Prix Polski Juniorów w Kartingu Halowym. Na starcie stanęli zawodnicy z całej Polski, którzy wzięli udział w kwalifikacjach i wyścigach eliminacyjnych. Drugie miejsce zajął 11-letni mieszkaniec Rumi. czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń