Niedziela, 25 Lipiec 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia


Rumia w archiwalnej prasie: Dzień Bydgoski, 9 sierpnia 1932 r.

Rumia w archiwalnej prasie: Dzień Bydgoski, 9 sierpnia 1932 r.06.07.2021
Reklama z Dnia Bydgoskiego wydanego 9 sierpnia 1932 roku informuje o parcelacji i sprzedaży posiadłości Ryszarda Kusche, ostatniego właściciela kompleksu fabrycznego (tartaku) zlokalizowanego na terenie dzisiejszego parku Starowiejskiego. Opisywany w reklamie „dom pański” z ośmioma pokojami to dzisi... czytaj całość »

Okupacyjne wspomnienia Andrzeja Dolińskiego

Okupacyjne wspomnienia Andrzeja Dolińskiego 06.07.2021
W ostatnich tygodniach zbiory Wirtualnego Muzeum Rumi zasiliła cyfrowa kopia wspomnień spisanych przez zmarłego niedawno Andrzeja Dolińskiego. Spędził on dzieciństwo w okupowanej Rumi, a swoje przeżycia na krótko przed śmiercią zrelacjonował w swoistym pamiętniku pt. „Żywot Jędrzeja (nie)poczciwego”... czytaj całość »

Najciekawsze rumskie artefakty

Najciekawsze rumskie artefakty08.06.2021
Na przełomie kwietnia i maja tego roku uruchomione zostało Wirtualne Muzeum Rumi. W ramach nowego projektu, realizowanego w oparciu o funkcjonujące od czterech lat Cyfrowe Archiwum Społeczne, powstała witryna internetowa, w której obrębie gromadzone są różnorodne informacje dotyczące lokalnych dziej... czytaj całość »

Rumia w archiwalnej prasie: Ilustrowany Kuryer Codzienny z 29 maja 1935 r.

Rumia w archiwalnej prasie: Ilustrowany Kuryer Codzienny z 29 maja 1935 r.08.06.2021
Kwestia statusu administracyjnego Rumi-Zagórza w okresie międzywojennym była szeroko dyskutowana. Wiele wskazywało na to, że Rumia stanie się dzielnicą Gdyni. Nie brakowało jednak głosów, aby Rumię uczynić oddzielnym miastem. Właśnie taka opinia pojawiła się w numerze Ilustrowanego „Kuryera Codzienn... czytaj całość »

W pamięci rumian: Ulica Gdyńska

W pamięci rumian: Ulica Gdyńska08.06.2021
Ulica Gdyńska jest jedną z najstarszych lokalnych ulic. Dawniej była to szosa łącząca Rumię (wówczas odrębną wieś) z folwarkiem w Janowie. Współcześnie ulica Gdyńska w krańcowym odcinku nienaturalnie zakręca i przechodzi w ulicę Częstochowską. W przeszłości prowadziła prosto w stronę folwarku (okoli... czytaj całość »

Powstaje Wirtualne Muzeum Rumi. Eksponaty będzie można zobaczyć nie tylko w sieci

Powstaje Wirtualne Muzeum Rumi. Eksponaty będzie można zobaczyć nie tylko w sieci11.05.2021
Wracamy do tematu, który poruszaliśmy w sierpniu minionego roku. Zgodnie z zapowiedzią, historyczne eksponaty Rumi wkrótce zostaną w pełni uporządkowane i ujrzą światło dzienne, jednak w zupełnie nowej odsłonie. Zbiór będzie można podziwiać na żywo i przez internet pod szyldem Wirtualnego Muzeum Rum... czytaj całość »

Rumia w archiwalnej prasie – Dziennik Bydgoski

Rumia w archiwalnej prasie – Dziennik Bydgoski11.05.2021
Reklama parcelacji ziemskiej (podziału dużej działki na mniejsze części) prowadzonej przez jednego z największych rumskich gospodarzy: Henryka Kühla. Jeszcze w latach dwudziestych posiadał on na terenie dzisiejszego miasta aż 100 hektarów ziemi ornej, łąk i pastwisk. czytaj całość »

W pamięci rumian – Stara Rumia

W pamięci rumian – Stara Rumia11.05.2021
Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych w wielu miejscach Rumi bez problemu można było poczuć sielską, wiejską atmosferę – taką samą, jaka charakteryzowała nasze okolice przez całe wieki. Takim punktem bez wątpienia była Stara Rumia i jej najbliższe okolice. Ta część naszego miasta uniknęła wielkich in... czytaj całość »

Zasłużony powstaniec warszawski mieszka w Rumi

Zasłużony powstaniec warszawski mieszka w Rumi19.04.2021
Dzięki współpracy z przedstawicielem Muzeum Powstania Warszawskiego pracownikom urzędu miasta udało się ustalić, że w Rumi mieszka zasłużony powstaniec. Obecnie 90-letni Bogumił Sabiłło jako dziecko pełnił funkcję łącznika. Za działania na polu walki został odznaczony medalami. czytaj całość »

Obrona rumskiego lotniska we wrześniu 1939 roku

Obrona rumskiego lotniska we wrześniu 1939 roku31.03.2021
W chwili wybuchu drugiej wojny światowej lotnisko w Rumi było niemal puste. Większość maszyn szkoleniowych, wojskowych i cywilnych ewakuowano jeszcze w sierpniu 1939 roku. Mimo to obiekt był dla Niemców ważnym strategicznie celem, który zamierzali szybko wyeliminować z użytku. czytaj całość »

Przystanek w Janowie

Przystanek w Janowie31.03.2021
Okolice przystanku SKM Janowo zmieniają się na naszych oczach. Wszystko za sprawą budowanego w tym miejscu tunelu, który ma połączyć dzielnicę z drogą krajową. Pierwszy przystanek kolejowy zorganizowano w tym miejscu już przed wojną – miał charakter służbowy i związany był ze znajdującą się w bezpoś... czytaj całość »

Rumia w archiwalnej prasie – „Oskarżony Skwierawski w Toruniu”

Rumia w archiwalnej prasie – „Oskarżony Skwierawski w Toruniu”31.03.2021
Artykuł ukazał się 1 lutego 1938 roku w „Słowie Pomorskim”. Opisuje on historię jednego z najsłynniejszych przedwojennych morderców – Władysława Skwierawskiego. W styczniu 1938 roku zatrzymano go we Lwowie pod zarzutem morderstwa warszawskiego taksówkarza Jana Szlendaka. Tekst w „Słowie” opisuje wcz... czytaj całość »

Smok Kaszubski – legendarny pociąg pancerny i jego związek z Rumią

Smok Kaszubski – legendarny pociąg pancerny i jego związek z Rumią 08.03.2021
We wrześniu 1939 roku terenów dzisiejszej Rumi bronili m.in. żołnierze I Morskiego Pułku Strzelców, Batalionów Obrony Narodowej, Plutonu Łącznikowego Dowództwa Obrony Wybrzeża, a także formacje ochotnicze, takie jak: Wejherowska Ochotnicza Kompania Harcerska i gdyńscy kosynierzy. W obronie przedpol... czytaj całość »

Rumia w archiwalnej prasie – Z wityzą w „drugiej Rumi”

Rumia w archiwalnej prasie – Z wityzą w „drugiej Rumi”08.03.2021
Artykuł ukazał się 11 sierpnia 1980 roku w Wieczorze Wybrzeża, jego tematem są początki osiedla budowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Janowo”. Autor („D.S.”) zwraca uwagę na rozwój i problemy „drugiej Rumi” – docelowo wielkiego zespołu bloków mieszkalnych, który w kolejnych latach miał zamieni... czytaj całość »

Zagórzanka – „rzeczka śmierdziuszka”

Zagórzanka – „rzeczka śmierdziuszka”08.03.2021
Przez wieki Zagórska Struga pełniła na obszarze współczesnej Rumi ważną funkcję gospodarczą i krajobrazową. Jej górski charakter i malowniczy przebieg opisywały liczne artykuły prasowe i przewodniki z XIX i początku XX wieku. Wszystko zmieniło się krótko po zakończeniu II wojny światowej. czytaj całość »

Rumia w archiwalnej prasie – „Na lotnisku w Rumji”

Rumia w archiwalnej prasie – „Na lotnisku w Rumji” 08.02.2021
„Rumia w archiwalnej prasie” to cykl oryginalnych artykułów dotyczących Rumi, które ukazały się w prasie regionalnej od końca XIX wieku po 1989 rok. W prezentowanych tekstach zachowujemy oryginalną ortografię i interpunkcję, która często różni się od tej współczesnej. Artykuły selekcjonuje Dariusz R... czytaj całość »

Skarb z Rumi – monety odnalezione w ruinach cysterskiego kościoła

Skarb z Rumi – monety odnalezione w ruinach cysterskiego kościoła08.02.2021
W połowie lat dziewięćdziesiątych w obrębie ruin cysterskiego kościoła przy ul. Kościelnej przeprowadzono kompleksowe badania archeologiczne, które ujawniły wiele nieznanych faktów z dziejów tej wiekowej świątyni. Prace archeologów przyniosły też sensacyjne odkrycie: pod zachowaną szczątkowo posadzk... czytaj całość »

Cmentarz wojenny w Łężycach

Cmentarz wojenny w Łężycach08.02.2021
W pobliżu granicy Rumi i Łężyc w otulinie leśnej znajduje się duży cmentarz wojenny. Spoczywają tam żołnierze Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego (I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte), którzy zginęli w naszym regionie w marcu 1945 roku. W walkach o Rumię poległo wówczas kilka tysięcy mun... czytaj całość »

Najstarsza rumska legenda – o głowie św. Barbary i biskupie z Rzymu

Najstarsza rumska legenda – o głowie św. Barbary i biskupie z Rzymu 12.01.2021
Z Rumią związanych jest przynajmniej kilka legend, wśród których najstarszą jest ta o głowie św. Barbary i biskupie z Rzymu uwięzionym na naszej ziemi. Drukiem ukazała się już w 1880 roku na łamach publikacji „Obrazy cudowne i miejsca w dzisiejszej Dyecezyi Chełmińskiej”, której autorem jest ksiądz ... czytaj całość »

Jedyny ślad po utraconym zabytku

Jedyny ślad po utraconym zabytku12.01.2021
Dawniej przy skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Kombatantów stała zabytkowa kaplica ufundowana w XVIII wieku przez ród Przebendowskich, ówczesnych właścicieli naszych ziem. Był to niewielki obiekt, acz malowniczy, który oprócz funkcji sakralnej pełnił rolę przystanku dla pielgrzymów zmierzających do Ka... czytaj całość »

Starożytna osada na Górze Markowca

Starożytna osada na Górze Markowca09.12.2020
Miłośnikom lokalnej historii Góra Markowca kojarzy się przede wszystkim z bitwą, jaką stoczono w jej okolicy wiosną 1945 roku. Do dzisiaj przetrwały namacalne ślady tego wydarzenia – fragmenty niemieckiej baterii przeciwlotniczej oraz system ziemnych umocnień. Z charakterystycznym wzniesieniem wiąże... czytaj całość »

Lech Wałęsa w Rumi

Lech Wałęsa w Rumi09.12.2020
Były prezydent Polski Lech Wałęsa wizytował Rumię – prywatnie i półoficjalnie – wiele razy. Do najważniejszych odwiedzin należały te z 29 września 1991 roku. Nie miały one znaczenia politycznego, wręcz przeciwnie – twórca Solidarności przyjechał wówczas do kościoła p.w. św. Judy Tadeusza, aby wziąć ... czytaj całość »

Henryk Skorowski: „zawsze kiedy wracam do Rumi, wszystko wydaje mi się najpiękniejsze”

Henryk Skorowski: „zawsze kiedy wracam do Rumi, wszystko wydaje mi się najpiękniejsze”09.12.2020
Ksiądz Henryk Skorowski to salezjanin, zasłużony profesor Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego, pracownik naukowy uczelni od 1984 roku, koordynator Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego, a przede wszystkim rodowity rumianin, który zgodził się opowiedzieć o pierwszych ... czytaj całość »

Początki „banditen Siedlung” – tak powstawało osiedle przy ul. Sabata i Kombatantów

Początki „banditen Siedlung” – tak powstawało osiedle przy ul. Sabata i Kombatantów04.11.2020
Dawniej mówiło się o tym miejscu „banditen Siedlung” (niem. „bandyckie osiedle”), obecnie określa się je nieoficjalnie „osiedlem Kombatantów”. Mowa o zespole kamienic położonych w Zagórzu, w rejonie ulic Sabata i Kombatantów – od nazwy tej ostatniej ulicy bierze się używane współcześnie miano. Histo... czytaj całość »

Ludwik Bach: „dawniej ludzie częściej się spotykali, chętniej rozmawiali”

Ludwik Bach: „dawniej ludzie częściej się spotykali, chętniej rozmawiali”04.11.2020
Kolejnym świadkiem historii, prezentowanym na łamach listopadowych Rumskich Nowin, jest człowiek wyjątkowy. Działacz kaszubski, samorządowiec, wieloletni dyrektor Miejskiego Domu Kultury, a przede wszystkim wielki pasjonat lokalnej historii – Ludwik Bach. czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń