Czwartek, 20 Luty 2020


Komu dzwoni rumski dzwon?

06.12.2019
Wieża najstarszej czynnej świątyni w Rumi, czyli kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, skrywa cztery dzwony. Wśród nich dwa są szczególnie cenne, podchodzą bowiem z 1790 i 1820 roku. Przed II wojną światową rumska fara szczyciła się jednak znacznie starszym dzwonem, który odlany został około 15... czytaj całość »

Pomnik Bohaterów Walk z Faszyzmem

06.12.2019
„Pomnik Bohaterów Walk z Faszyzmem” przy ulicy Chełmińskiej odsłonięto 12 września 1985 roku. Autorem projektu i wykonawcą rzeźby jest Czesław Gajda, który w swoim dorobku ma m.in. rekonstrukcję tablic pomnika Jana III Sobieskiego w Gdańsku czy statuetki Złotych Lwów (nagroda Festiwalu Polskich Film... czytaj całość »

„Tu poznaliśmy piekło…” – walki w obronie Białej Rzeki

06.12.2019
„A więc wojna!” – taki komunikat można było usłyszeć rankiem 1 września 1939 roku w rozgłośni Polskiego Radia. W pierwszych dniach konfliktu Rumia broniła się przede wszystkim przed atakami Luftwaffe. Wojna lądowa dotarła do dzisiejszych granic naszego miasta dopiero 9 września. Tego dnia w obronie ... czytaj całość »

Amerykanie bombardują lotnisko w okupowanej Rumi – akcja lotnicza z 6 sierpnia 1944 roku

05.12.2019
Podczas II wojny światowej okupowana Rumia nazywana była „zapleczem Luftwaffe”. Na terenie dzisiejszego miasta znajdowały się fabryki produkujące części do niemieckich samolotów oraz lotnisko wojskowe. Wkrótce obiekty te stały się celem bombardowań alianckich. czytaj całość »

Panoramiczne zdjęcia Rumi – różne okresy

05.12.2019
Panoramiczne zdjęcia Rumi wykonywano już w czasach przedwojennych. Było to możliwe dzięki znajdującej się w dogodnym punkcie Górze Markowca. Zapewniała ona dobry widok na całą okolicę już na początku XX wieku. W zbiorach mieszkańców znajdują się panoramy z różnych okresów historycznych, które pokazu... czytaj całość »

Jak Rumia stała się miastem?

05.12.2019
Rumia otrzymała prawa miejskie 7 października 1954 roku. Pod stosownym rozporządzeniem podpisał się Hilary Minc, I zastępca prezesa Rady Ministrów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. czytaj całość »

Rumski kwadrat – dawniej i dziś

05.12.2019
„Kwadrat” w Janowie w latach dziewięćdziesiątych pełnił funkcję usługowo-handlowego centrum Janowa. W jego obrębie znajdowały się cukiernie, sklepy z różnorodnym asortymentem oraz lokale mieszkalne, którego mieszkańcy mogli korzystać z podziemnego parkingu. Również współcześnie „kwadrat” jest miejsc... czytaj całość »

Historia nieistniejącej kaplicy Przebendowskich

06.09.2019
U zbiegu ulic Sobieskiego i Kombatantów, w miejscu, w którym obecnie znajduje się bezobsługowa stacja benzynowa, przez niemal dwa wieki istniała niewielka kaplica wybudowana po 1748 roku przez Piotra Jerzego Przebendowskiego. czytaj całość »

Rumia – miasto w pradolinie

06.09.2019
Każdy młody mieszkaniec Rumi dowiaduje się na lekcjach geografii, że jego miasto położone jest w tzw. pradolinie kaszubskiej. Do tej informacji warto dodać, że jest to jedna z największych krajobrazowych zalet naszej miejscowości. czytaj całość »

Rumia na mapie turystycznej z 1915 r.

06.09.2019
W 1915 roku nakładem gdańskiej księgarni Kafemanna wydano mapę turystyczną okolic Gdyni, Chyloni, Witomina i Oksywia. Jej zachodni skraj objął także tereny dzisiejszej Rumi, ujawniając interesujące informacje o naszym regionie w „czasach pruskich”. czytaj całość »

Historia Aeroklubu Gdańskiego – część I (1929-1939)

06.09.2019
12 lipca 1929 roku w Domu Akademickim Bratniej Pomocy w Gdańsku odbyło się zebranie entuzjastów latania, polskich studentów „Technische Hochschule der Freien Stadt Danzig” (przyszłej Politechniki Gdańskiej). Efektem przeprowadzonej wówczas żywiołowej dyskusji było powołanie Akademickiego Aeroklubu G... czytaj całość »

Jak wyglądały pierwsze XIX-wieczne szkoły w Rumi i Zagórzu?

06.09.2019
W 1772 roku w wyniku I rozbioru Rzeczpospolitej pruska administracja przejęła Pomorze Gdańskie – w tym tereny współczesnej Rumi. Wśród wielu zmian, jakie wprowadziła nowa władza, znalazła się też reforma oświatowa. Jednym z jej założeń było stworzenie obowiązkowych szkół elementarnych przeznaczonych... czytaj całość »

Historia Aeroklubu Gdańskiego – część II (1939-1945)

06.09.2019
Historia Aeroklubu Gdańskiego sięga 1929 roku. Przez cały okres przedwojenny główną siedzibą stowarzyszenia było lotnisko w Rumi. W czasie wojny członkowie Aeroklubu brali udział najpierw w wojnie obronnej 1939 roku, a w kolejnych latach walczyli na frontach II wojny światowej. czytaj całość »

Tajemnica kamienia Wilhelma

06.09.2019
Przy leśnej drodze łączącej Rumię ze Zbychowem, około dwóch kilometrów na południe od Góry Markowca, znajduje się tajemniczy pomnik w kształcie głazu ze śladem po żeliwnej tablicy, wielokrotnie opisywany na łamach lokalnej prasy – także w niniejszej rubryce. Dotychczas istniało kilka teorii na temat... czytaj całość »

Cesarzowa w Rumi

06.09.2019
Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że żaden z cesarzy niemieckich nie wizytował Rumi lub Zagórza. Nie oznacza to jednak, że nasze okolice nie gościły wielkich osobistości. W 1914 roku, tuż po wybuchu I wojny światowej, Pomorze odwiedziła cesarzowa Augusta Wiktoria – żona wspomnianego... czytaj całość »

Jakie artefakty odnaleziono na starożytnym rumskim cmentarzysku?

07.12.2018
Naczynia, biżuteria, broń, narzędzia i przedmioty codziennego użytku – podczas badań archeologicznych, prowadzonych w latach 50. i 60. w obrębie cmentarzyska kultury oksywskiej, archeolodzy odnaleźli setki artefaktów o znacznej wartości. czytaj całość »

Stok narciarski i punkt widokowy

20.07.2018
Przedwojenne zdjęcie przedstawia narciarzy na stokach Góry Markowca. Dawniej było to popularne miejsce dla amatorów sportów zimowych. Jeszcze po wojnie przez wiele lat na wzniesieniu gromadzili się miłośnicy sanek i nart. W tle zdjęcia dostrzec można dawny dworzec w Rumi, zza mgły wyłania się Kępa O... czytaj całość »

Historia przystanku kolejowego w Rumi Janowie

20.07.2018
Zmodernizowany przystanek kolejowy w Rumi Janowie codziennie mijają setki mieszkańców. Niewiele osób wie, że jego historia sięga XIX wieku. czytaj całość »

Ulica Starowiejska dawniej i dziś

20.07.2018
Ulica Starowiejska od zawsze łączyła dwie największe wsie współcześnie tworzące nasze miasto: Zagórze z Rumią. Jej rola wzrosła po budowie przystanku kolejowego w Zagórzu oraz – razem z ulicą Żwirki i Wigury – lotniska w Rumi, w rejonie dzisiejszej ulicy I Dywizji WP. Zdjęcie z lat osiemdziesiątych... czytaj całość »

Skąd wzięła się nazwa miasta?

20.07.2018
Najstarsze nazwy dzisiejszej Rumi brzmiały Rumina (1220 r.), Rumna (1235 r.), Rumpna (1253 r.), Romla (1583 r.) czy Rumla (1686 r.). Niemieccy osadnicy Rumię nazywali Rahmel lub Rhamel. Taka nazwa funkcjonowała też w czasie okupacji miasta podczas II wojny światowej. Etymolodzy zgodnie przyznają, że... czytaj całość »

Domek Roszczynialskiego

20.07.2018
Przy skrzyżowaniu ulic Wybickiego i Starowiejskiej, tuż przy kilkusetletnim dębie, pomniku przyrody, znajdował się dawniej tzw. Domek Roszczynialskiego, czyli przedwojenny Urząd Gminy Rumia-Zagórze, w którym rezydował wójt – Hipolit Roszczynialski. Zaniedbany budynek, będący własnością prywatną, w o... czytaj całość »

Szkoła, która stała się fabryką części do samolotów

20.07.2018
Szkołę przy ulicy Świętojańskiej 11 zaczęto budować już w 1938 roku. Zostałaby oddana do użytku najprawdopodobniej rok później, w okolicach października. Plany te pokrzyżował jednak wybuch wojny. czytaj całość »

„Nowa Rumia”, czyli krótka historia Janowa

20.07.2018
Historia Janowa, współcześnie jednej z największych dzielnic naszego miasta, sięga czasów średniowiecza. Początki tego miejsca, podobnie jak całej Rumi, związane są z aktywnością cystersów. czytaj całość »

Ulica Starowiejska kiedyś i dziś

20.07.2018
Pocztówka z 1916 roku przedstawiająca widok na Rumię z ulicy Starowiejskiej. Na pocztówce widać zabytkowy młyn Kuhla (dzisiaj siedziba straży pożarnej), nieistniejący kościół ewangelicki oraz zabudowania gospodarcze. Ulica Starowiejska od wieków łączyła dwie najważniejsze wsie w okolicy – Rumię oraz... czytaj całość »

Dom przy Placu Kaszubskim

20.07.2018
Charakterystyczny budynek przy Placu Kaszubskim widoczny jest już na pocztówkach z początku XX wieku, a jego architektura na przestrzeni dziesiątek lat nie uległa znacznej zmianie. Fotografia archiwalna przedstawia czasy przedwojenne. Wówczas na parterze budynku mieściła się piekarnia prowadzona prz... czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń